Barka od lat wspiera powstawanie i działalność przedsiębiorstw społecznych oraz organizacji obywatelskich, w tym w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Dzisiaj poznamy kolejną organizację.

Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury zostało zarejestrowane w kwietniu 2014 roku; jego pierwszym prezesem został nieżyjący już Zbigniew Makowski. Początkowo planowano, że Stowarzyszenie założy spółdzielnię socjalną. Zarówno członkowie Stowarzyszenia z nowym prezesem Bogusławem Makowskim, jak i przedstawiciele Fundacji Barka starali się zbudować przychylne ekonomii społecznej środowisko. Od początku w spotkaniach zmierzających do utworzenia partnerstwa lokalnego uczestniczyli: ówczesny Starosta Marcin Bednarz, ówczesny Burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski, Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury, a także OPS, PUP i lokalni przedsiębiorcy. W późniejszym czasie dołączyli też przedstawiciele sąsiednich gmin powiatu średzkiego. Pozyskano wymagający remontu budynek dawnej szkoły w Jarosławcu. A zamiast spółdzielni Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury powołało Centrum Integracji Społecznej im. Władysława Zamoyskiego w Jarosławcu. CIS otrzymał status od Wojewody i środki z Urzędu Marszałkowskiego na uruchomienie działalności. Obecnie w CIS-ie uczestniczy ponad 20 osób z gminy Środa Wlkp. Wykonują oni zlecenia na rzecz gminy, ZGM i współpracują z lokalnymi firmami. Mimo zmiany władz samorządowych partnerstwo lokalne się umocniło i obecny Burmistrz Środy Piotr Mieloch wraz ze Starostą Średzkim Ernestem Iwańskim nie tylko wspierają CIS, ale namawiają innych włodarzy gmin do zakładania CIS-ów – jak ostatnio w Mosinie.

Budynek CIS-u wyremontowano, w tym duże, przestronne sale, pomieszczenie kuchenne i łazienki. Prezes Stowarzyszenia Dom Pełen Kultury przedstawił także pomysł zatrudnienia repatriantów. W Środzie Wlkp. mieszka ok. 100 rodzin repatriantów z Kazachstanu.

Kiedy myślimy o przedsiębiorczości społecznej, na ogół myślimy o konkretnych ludziach, którzy zmienili swoje życie. Bycie wśród ludzi, praca i możliwość zarabiania przywracają godność i poczucie własnej wartości. Tak jest i z uczestnikami CIS w Jarosławcu – dla wielu z nich to drugi dom albo… nawet pierwszy. Uczestnicy korzystają w pełni z różnych form reintegracji proponowanych przez Fundację Barka, sami organizują różne wydarzenia i okolicznościowe spotkania, jak: wigilie, festyny wiejskie, turniej piłki plażowej.

Jednak, co bardzo ważne, działania CIS-u w Jarosławcu wywarły ogromny wpływ na powstanie mocnego, świadomego partnerstwa lokalnego, które tworzą konkretne osoby we władzach samorządowych, instytucjach, organizacjach, firmach przychylnych ekonomii społecznej. Zaowocowało to m.in. tegoroczną nagrodą w Konkursie Samorząd Społecznie Odpowiedzialny przyznanej Gminie Środa Wlkp. A teraz tym zrozumieniem dla ekonomii społecznej samorządowcy dzielą się dalej.

Poza tym wyjątkowym wydarzeniem ostatnich miesięcy była wizyta macedońskiej ekipy filmowej, która kręciła film o wielkopolskiej ekonomii społecznej, na bohaterów filmowej opowieści wybierając m.in. właśnie uczestników jarosławieckiego CIS-u i członków średzkiego partnerstwa.

 

Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury

Centrum Integracji Społecznej

Jarosławiec 28/10, Jarosławiec

63-000 Środa Wielkopolska

tel. 609 461 794 (Bogusław Makowski)

 

Oferta:

– usługi komunalne

– opieka nad terenami zielonymi

– usługi na zlecenie klienta