Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka od lat wspiera powstawanie i działalność przedsiębiorstw społecznych oraz organizacji obywatelskich, w tym w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Dzisiaj poznamy kolejną organizację. Fundacja SUPERSPRAWNI działa od 2016 r. Dzisiaj rozmawiamy z założycielką i prezeską Fundacji.

Mam na imię Marta. Osiem lata temu zostałam zatrudniona przez życie na najwspanialszym stanowisku, jakie mogłam sobie wymarzyć – zostałam pełnoetatową matką. A równolegle, na drugi etat, zyskałam całodobowy wakat pielęgniarki i rehabilitantki.

Mój syn Olek urodził się jako wcześniak. Gdy przytulałam go po raz pierwszy, usłyszałam od lekarzy, że ma chore serce i porażenie mózgowe. Wtedy umysł nie zanotował. Dziś ograniczenia wynikające z jego niepełnosprawności oraz codzienna walka o normalność prowadzą bardzo skrupulatny rachunek. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Ja wybrałam pracoholizm.

Potrzeba serca, wiara w niemożliwe, chęć przełamywania barier oraz poczucie braku granic w tworzeniu lepszego jutra dla własnego dziecka – to podwaliny Fundacji SUPERSPRAWNI, którą zdecydowałam się założyć dla mojego syna oraz innych dzieci i ich rodziców borykających się z podobnymi wyzwaniami – potrzebujących pomocy tak samo jak on.

Początkiem działania Fundacji SUPERSPRAWNI było rozpisanie projektu i próba pozyskania finansowania w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Wojewódzkim. Właśnie w tym czasie trafiłam do Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, która dała mi ogromne wsparcie, m.in. merytoryczne, prawne, również finansowe. Dzięki ludziom z Barki projekt ruszył z kopyta.

Wstępnie miał obejmować wyłącznie założenie ośrodka terapeutycznego. Wymagał jednak na tyle dużych nakładów finansowych, że nikt nowo założonej fundacji by ich nie dał. Stąd pomysł, by założyć żłobek i realizować działanie komercyjne dające stałe źródło dofinansowania. Żłobek od początku miał być miejscem również dla dzieci z niepełnosprawnościami, miał integrować. Tego typu placówki rehabilitacyjnej w Poznaniu w tym czasie w ogóle nie było. Z czasem pojawiły się kolejne pomysły na rozwój, tj. przedszkole specjalne i centrum rehabilitacyjne.

Zawodowa codzienność i każdorazowy powód do dumy są obecnie uformowane w żłobek integracyjny, przedszkole specjalistyczne oraz centrum rehabilitacji. To tu dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną mogą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych, terapeutycznych i edukacyjnych… i choć przez chwilę być bliżej sprawności, której pozazdroszczą rówieśnikom.

Każdego dnia wraz z zespołem zajmujemy się w Fundacji dziećmi z niepełnosprawnościami i ich rodzinami, kształcimy, edukujemy i opiekujemy się. Obecnie nawet udało się nam pozyskać środki z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na świadczenie usług asystenckich wspierających potrzebujące dzieci.

Poznajmy teraz resztę Zespołu…

Marlenka zajmuje się sprawami kadrowymi i jest dyrektorem żłobka. Pracuje w Fundacji od samego początku, czyli przełomu lat 2016/2017.

Gosia dba o moje zdrowie psychiczneJ, jest ogromnym wsparcie biurowym, zajmuje się projektami (pisaniem i rozliczaniem) i dba o porządek w „papierach”.

Tomek to nasz fizjoterapeuta. Z nim dzieci czynią cuda, z nim stawiają pierwsze kroki. Zagorzały sportowiec, ultramaratonista i triatlonista. Również z nami od początku.

Iza jest dyrektorem przedszkola i dba o prawidłową edukację i wychowanie naszych dzieci. Jednocześnie jest terapeutą integracji sensorycznej, czyli dostarcza dzieciom polisensorycznych bodźców.

Marta jest neurologopedą i dba o prawidłowy rozwój mowy naszych dzieci. Stosuje renomowane metody terapii i leczenia, wykorzystując wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z zaburzeniami.

Adres:

Fundacja Supersprawni

ul.Mikołaja Rudnickiego 5/7

60-681 Poznań

www.supersprawni.pl

marta.ciupak@supersprawni.pl

tel.: 666 128 569

Oferta:

– przedszkole terapeutyczne,

– żłobek integracyjny,

– ośrodek rehabilitacyjny, świadczymy usługi fizjoterapii i rehabilitacji dzieci metodą NDT Bobath,

– terapia ręki,

– integracja sensoryczna,

– neurologopedia,

– biofeedback wzroku.