Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Dzisiaj poznamy jedno z nich – Spółdzielnię Socjalną Cuda-Garnki z Poznania.

Spółdzielnia Socjalna Cuda – Garnki powstała w 2017 roku i miała włączać się w ideę kreatywnego wspierania, którą Caritas realizuje od lat.

„W zamyśle ekonomii społecznej zobaczyłam właściwie same pozytywy – możliwość wspierania osób z obszaru wykluczenia oraz szansę dla własnego rozwoju  – mówi prezes Spółdzielni Dorota Zujewicz. – Mam szczęście trafiać zawodowo do miejsc, które zmieniają spojrzenie na życie i uczą tego, co ważne. Praca w Spółdzielni pozwoliła mi rozwijać swój potencjał i udzieliła dużego kredytu zaufania. Spodobało mi się to, że Caritas stawia na ludzi młodych, że się ich nie boi. Mnie również dodało to wiatru w skrzydła na trudny czas budowania zespołu i standardu naszych usług, tak by nie był to ‘jakiś’ catering, ale catering, do którego ludzie chcą wracać – nie po to,  by nas wspierać, ale po to, by cieszyć się jakością i dobrym smakiem”.

A oto co mówią pracownicy Spółdzielni.

Czym jest dla Ciebie praca w Cudach?

„W Spółdzielni Socjalnej Cuda-Garnki pracuję od około 3 lat, jestem bardzo zadowolony. Nikt nie chce do pracy osób chorych. Mam problemy zdrowotne, w sumie to od urodzenia. Z zamiłowania i zdobytej wiedzy jestem ekonomistą i informatykiem. I właśnie w tej firmie mogę się realizować i nabytą wiedzę wykorzystywać. Obsługuję biuro – piszę i wysyłam wszelakie pisma oraz sporządzam potrzebną dokumentację, prowadzę analizę rynku i sporządzam zbiorcze raporty. Po prostu mogę być sobą”.

M.

„Praca w Garnkach jest możliwością pokonywania własnych słabości i ograniczeń wynikających z choroby, praca ze zdrowymi ludźmi pozwala mi równać w górę i to, że należę do zespołu… czuję się potrzebna”.

D.

„Praca w Cudach jest tym, co lubię najbardziej: tempo, ŻYCIE, ludzie, na których mogę liczyć, rozbrajające dowcipy Michała… Chęć zobaczenia ekipy niejednokrotnie pomaga mi rano wstać”.

D.

„Mnie ta praca sprawia tyle radości, że nie masz pojęcia. Początkowo bałam się tej relacji. Bałam się, że powiem coś zbyt bezpośrednio do któregoś z pracowników, a nie chciałam nikomu zrobić krzywdy. Zanim więc cokolwiek powiedziałam, zastanawiałam się i rozsądnie dobierałam słowa. Z czasem nauczyłam się pracować w naszej grupie, a inni czują się przy mnie bezpiecznie, i to jest dla mnie bardzo cenne i ważne. Ludzie są bardzo ważni w pracy, ponieważ spędzamy z nimi większość życia. I kiedy widzisz efekty tej pracy, to szczęście ogromne.

Poza tym nie zawsze jest łatwo, ale czy ktoś widział łatwą gastronomię? Heloł?!”.

P.

„Praca w Garnkach jest dla mnie bardzo ważna. Po szkole długo nie mogłem znaleźć pracy, dzięki Bizonowi [Agencja Zatrudnienia OzN] trafiłem do Garnków – i to jest najlepsze, co mnie spotkało”.

M.

Spółdzielnia Socjalna Cuda-Garnki

Osiedle Jana III Sobieskiego 116

60-688 Poznań

tel. 601 777 139

e-mail: catering@cuda-garnki.pl

https://www.facebook.com/cudagarnki/

Cuda-Garnki specjalizują się w cateringu okolicznościowym:

Pierwsza Komunia Św.,

wesele,

jubileusz,

posiłki firmowe,

obiady dla przedszkoli

oraz dużo, dużo więcej możliwych okoliczności, do których zostanie dostosowana specjalna oferta.

Ponadto są realizowane zamówienia indywidualne z możliwością dowozu obiadów domowych do klienta w obrębie Piątkowa.