Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym, w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej. Dzisiaj zaprezentujemy jedno z nich. Poznajcie FUNDACJĘ IGI-ART!

Przedsiębiorstwo społeczne Fundacja IGI • ART

z Rogalinka, rozpoczęło działalność w pełnym wyzwań roku 2020. Mimo zewnętrznych ograniczeń, wykorzystując możliwości promocyjne facebooka oraz instagramu,  szybko zyskało popularność i uznanie u odbiorców. Pierwsze warsztaty artystyczne, promocja i sprzedaż przez internet, a z czasem w dwóch sklepach stacjonarnych, przyniosły zauważalne sukcesy.

👉Wszystko zaczęło się od pomysłodawczyni i prezeski IGI – Art –  Joanny Miller, która jako mama samotnie wychowująca córeczkę – rozumiała problemy  niepełnych rodzin i z myślą o pomocy dla takich osób postanowiła utworzyć fundację. Jak sama pisze – „Na swojej drodze napotkałam różne osoby borykające się z tym problemem, zarówno dzieci jak i samotne matki czy ojców. Sama od jakiegoś czasu jestem w takiej sytuacji, stąd też pomysł na taki cel. Obserwuję swoje dziecko, na dzień dzisiejszy jestem w stanie określić czego potrzebuje oraz jakiej pomocy i wsparcia oczekuje. Byłam świadkiem sytuacji, gdzie osoby po odbyciu kary pozbawienia wolności, czasem nawet kilkunastu lat, starały się odbudować relacje z dziećmi, z którymi czasem nie miały kontaktu od maleńkości. Odbudowanie, bądź, tak naprawdę, w niektórych sytuacjach stworzenie takiej relacji od podstaw – jest bardzo trudne. Wszystko zależy od sytuacji, która zaistniała w ich przeszłości. Często dzieci są odcinane od osób osadzonych, by uchronić je od wchodzenia w „ten świat”. Fundacja będzie organizować dla takich rodziców z dziećmi warsztaty integracyjne, warsztaty artystyczne przy współpracy z innymi przedsiębiorstwami ekonomii społecznej oraz zapewniać im wsparcie psychologów, terapeutów, trenerów personalnych i zawodowych oraz pomoc prawną na miarę możliwości fundacji.”  Joanna – Prezeska ma bogate doświadczenie życiowe i zawodowe. Pochodzi z wieloosobowej rodzin i długo obserwowała swoją mamę – Monikę Kosicką, która przed laty stworzyła Pracownię Artzagroda organizującą warsztaty artystyczne – dzisiaj działającą jako spółdzielnia socjalna ArtZagroda

.Widząc jak sztuka i warsztaty rękodzielnicze  pomagają w odbudowie ludzkiego życia, zarówno uczestników jak i organizatorów, zapragnęła robić coś podobnego.

Dzisiaj Fundacja IGI-Art oferuje różnorodną ofertę warsztatów i usług, w tym wykonywanie przedmiotów artystycznych i użytkowych ze szkła, sklejki, plexi oraz innych materiałów. Jak czytamy na stronie internetowej – „ Kupując w Naszej fundacji wspierasz działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Co więc możemy kupić?

Warsztaty wytwarzania szkła artystycznego metodą fusing (z ang. fuse – stapiać), polegającą na łączeniu ze sobą tafli szklanych różnych kształtów i kolorów oraz wtapianiu w nie farb, metalowych folii i innych materiałów zdobniczych w wysokiej temperaturze. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z technologią, nauczą się docinać i łamać szkło. Poznają techniki zdobnicze. Dzieci, młodzież i dorośli, poprzez tworzenie czegoś swojego, rozwijać będą umiejętności manualne, artystyczne, ale również dowiedzą się jak powstaje szkło, z czego powstaje, jakie są techniki obróbki szkła oraz jak przebiega i na czym polega metoda fusingu. Oferta warsztatów z fusingu kierowana jest do grup zorganizowanych ( szkół, przedszkoli, świetlic, klubów seniora, klubików dla dzieci, firm), ale i dla osób, które chcą urozmaicić spotkania towarzyskie nietuzinkową rozrywką.

Przedmioty dekoracyjne i użytkowe wytwarzane metodą fusing – w tym biżuteria, szklane podkładki pod kubki, naczynia i świeczniki ozdabiane metoda fusig.

Wycinanie laserem metodą Laser Cut – elementów ozdobnych i użytkowych ze sklejki, plexi, korka, pianki, filcu, skóry, kartonu, beermaty drewna, gumy oraz innych materiałów. Tworzenie zestawów do samodzielnego klejenia, malowania i zabawy, a także pojemników i użytecznych dodatków w wystroju stołu i okolicznościowych imprez.

Zespół IGI-Art szybko reaguje na potrzeby klientów i wręcz kipi twórczymi pomysłami. Aktualnie tworzą go dwie Joanny specjalizujące się w prowadzeniu warsztatów, Izabela – zajmująca się księgowością oraz Sonia od lasera. Wszystkie – kiedyś w trudnej sytuacji – na co dzień wspomagają się  – w myśl zasady – w jedności siła. Każda z Pań na co dzień boryka się z problemami zdrowotnymi czy też życiowymi, a praca w fundacji daje im swobodę,  satysfakcję oraz to poczucie, że jest się potrzebnym.

👉Wyroby IGI-Art. możemy zamówić przez internet, jak i nabyć w sklepie stacjonarnym zaprzyjaźnionej Spółdzielni Socjalnej Pracowni ArtZagroda ArtZagroda

w Mosinie, przy ul. Śremskiej 86.

Informacje o Fundacji IGI-Art znajdziemy na:

https://www.facebook.com/fundacjaigiart

tel. +48 798 390 851

fundacja.igiart@interia.pl

Adres siedziby: ul. Sikorskiego 6, 62-022 Rogalinek

Jak mówią w IGI-Art: POMAGAJMY! Dobro wraca!Dziś My… jutro nam!

Zapraszamy do współpracy z Fundacja IGI • ART.