W dzisiejszym Głosie Wielkopolskim, w artykule red. Bogny  Kisiel czytamy o Centrum Wspracia Rodziny i Seniora w Owińskach. Poniżej cały artykuł.

Z usług Centrum Wsparcia Rodziny i Seniora w Owińskach mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy gminy Czerwonak

W 2018 roku Stowarzyszenie Lepsza Gmina Czerwonak pozyskało dotację z UE i uruchomiło w Owińskach Centrum Wsparcia Seniorów. Dzięki temu najstarsi mieszkańcy mogli korzystać z pomocy m.in. psychologa, fizjoterapeuty, asystenta osoby starszej, czy wziąć udział w turnusach rehabilitacyjnych. Centrum prowadziło też Klub seniora, zapewniający całodniowe zajęcia z wyżywieniem. Centrum Wsparcia Rodziny i Seniora

W 2018 roku Stowarzyszenie Lepsza Gmina Czerwonak pozyskało dotację z UE i uruchomiło w Owińskach Centrum Wsparcia Seniorów. Dzięki temu najstarsi mieszkańcy mogli korzystać z pomocy m.in. psychologa, fizjoterapeuty, asystenta osoby starszej czy wziąć udział w turnusach rehabilitacyjnych. Centrum prowadziło też Klub Seniora, zapewniający całodniowe zajęcia z wyżywieniem.

Z usług centrum skorzystało ok. 200 osób. Jednak projekt unijny skończył się we wrześniu. Co dalej? – Nasza oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Warto więc dalej działać dla mieszkańców – uważa Wojciech Skrzekut, prezes stowarzyszenia, które właśnie podpisało umowę z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka, dotyczącą utworzenia przedsiębiorstwa społecznego.

Umożliwi ono dalsze funkcjonowanie Centrum Wsparcia Rodziny i Seniora (nazwa centrum została zmieniona).

– Obecnie nasze usługi opiekuńcze z zakresu fizjoterapii, diagnozy, wsparcia psychologicznego czy kosmetologii kierujemy do osób w każdym wieku i nie tylko mieszkańców gminy Czerwonak – wyjaśnia Skrzekut. I dodaje: – Nadal w centrum działa Klub Seniora, organizowane są spotkania dietetyczne prowadzone przez absolwentów AWF oraz można skorzystać z darmowych porad dietetyka.

Członkowie Klubu Seniora otrzymają jeszcze przed świętami pakiety „Zdrowy umysł”, zawierające różne łamigłówki i zadania. Zostaną one dostarczone im domów. – Cały czas utrzymujemy kontakt z naszymi seniorami – zapewnia Skrzekut.

Stowarzyszenie zatrudniło trzy osoby zagrożone wykluczeniem, na utworzenie tych miejsc pracy zdobyło dofinansowanie. Za te pieniądze powstanie też podjazd dla wózków inwalidzkich w siedzibie centrum. – Z PFRON-u dostaniemy też dotację na wsparcie psychologiczne 50 osób z niepełnosprawnościami – twierdzi Skrzekut. – Uruchomiliśmy też kosmetologię, chcemy starać się o dofinansowanie z powiatu na usługi podologiczne.