04Mar/21

Akceptacja w wydaniu papierowym Naszego Regionu

Artykuł o poznańskiej Fundacji Akceptacja ukazał się także w wersji papierowej magazynu Nasz Region.  W tekście znajdziemy ciekawą opowieść założycielki Akceptacji – Anny Marii Szymkowiak, kobiety transpółciowej o jej drodze do życia w zgodzie ze sobą i uruchomienia szeregu działań, dzięki którym, Akceptacja cieszy się dzisiaj popularnością i …akceptacją.

26Lut/21

Konferencja Wartości i rynek we wspólnotach lokalnych 5 marca

Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej,  zaprasza do udziału w konferencji sieciującej partnerstwa lokalne „Wartości i rynek we wspólnotach lokalnych”. Konferencja odbędzie się w piątek 5. marca r. w formie online.

Jednym z najbardziej istotnych założeń tego wydarzenia jest dyskusja, wymiana opinii oraz poglądów na temat odpowiedzialności społecznej, jaką bierzemy we wspólnotach lokalnych i naszej relacji wobec zjawisk ubóstwa, bezrobocia, niepełnosprawności i usług społecznych, a także społecznej odpowiedzialności biznesu.

Zgłoszenia udziału w konferencji należy przesłać do 3 marca 2021 r. na adres  e-mail: robert.rydzewski@barka.org.pl.

W załączeniu program.

Spotkanie sieciujące 5 marca 2021

25Lut/21

Opowieść o Spółdzielni Feniks

Fundacja BARKA od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH🙂, w tym, w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Społecznej. Dzisiaj zapraszamy na spotkanie ze Spółdzielnią Socjalną Feniks Poznań – usługi opiekuńcze .

Spółdzielnia Socjalna „Feniks” powstała w 2013 roku w Białogardzie. Początkowo Spółdzielnia świadczyła wiele różnych usług – od budowlanych, przez , po opiekuńcze. Z biegiem czasu rynek zweryfikował w jaką stronę warto iść, aby się rozwijać. Skupienie działalności na szeroko pojętych usługach opiekuńczych okazało się strzałem w dziesiątkę. Rozwój zaowocował otwarciem kolejnych oddziałów – w 2015 roku w Koszalinie, a w 2019 roku – w Poznaniu.

👉Spółdzielnia Socjalna „Feniks” specjalizuje się w świadczeniu usług z zakresu opieki nad osobami starszymi, chorymi oraz niepełnosprawnymi. Współpracuje z klientami indywidualnymi oraz z instytucjami państwowymi. Celem Spółdzielni jest niesienie pomocy seniorom, poprzez stworzenie im warunków do życia w okresie „jesieni życia” wśród troskliwych i życzliwych im osób, we własnym domu.

W 2013 roku Spółdzielnia Feniks zatrudniała 7. pracowników. Obecnie jest ich około 100.

Oprócz usług opiekuńczych Spółdzielnia realizuje wiele projektów skierowanych do osób starszych i niepełnosprawnych.

W 2020 roku Spółdzielnia otrzymała certyfikat „Zakup Prospołeczny”. Posiadanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” wyróżnia wybrane jednostki spośród podmiotów ekonomii społecznej działających na danym terenie. Przyznanie znaku to wynik dbałości o stałe umocnienie rangi i wizerunku podmiotów ekonomii społecznej jako symbolu usług i produktów o najwyższej jakości, wykonanych w połączeniu z wyjątkową dbałością o wykorzystanie potencjału społecznego. Certyfikacja efektywnie wspomaga działania prowadzone przez odznaczone podmioty ekonomii społecznej w zakresie marketingu i public relations.

Trzon Oddziału Spółdzielni Feniks w Poznaniu tworzą trzy osoby. Dyrektorem jest Michał Cesarz. Jest także Jakub Piechota – pełniący funkcję zastępcy Dyrektora oraz koordynatora i Joanna Włodek – specjalistka ds. marketingu. Poznański Feniks na co dzień zatrudnia 25 opiekunów, którzy w miesiącu pomagają kilkudziesięciu osobom.

Spółdzielnia to jednak przede wszystkim ludzie, którzy ją współtworzą. W Feniksie podchodzi się ze zrozumieniem do problemów, z jakimi borykają zarówno pracownicy, jak i podopieczni. Zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym – to nie tylko stała pensja i bezpieczeństwo jutra. To często szansa na przemianę, rozwój i zostawienie za sobą trudnych historii życiowych.

Anna – opiekunka osób starszych – trafiła do poznańskiego Feniksa z ciężką depresją, brakiem poczucia własnej wartości, z problemami rodzinnymi i brakiem środków do życia. Okazała się świetną, kompetentną opiekunką i dobrą osobą, która potrzebowała bodźca, żeby znowu uwierzyć w siebie. Od początku spotkała się w Feniksie z życzliwością i wyrozumiałością, często przychodziła do biura po prostu po to, żeby porozmawiać. Obecnie Anna jest najlepszą opiekunką, która szkoli nowych pracowników i na którą można liczyć w każdej sytuacji. A co najważniejsze – odzyskała pewność siebie i nauczyła się lepiej radzić sobie z depresją. Stała się osobą pogodną i towarzyską.*

Patryk – opiekun osób starszych – trafił do Spółdzielni za pośrednictwem Fundacji Barka. Młody, zdolny człowiek, który na pewnym etapie życia wpadł w kłopoty i zaczął pić. Okazał się nie tylko na tyle silny, by wytrwać w trzeźwości, ale także na tyle bystry i szybko uczący się, że po krótkim czasie stał się jednym z najbardziej wartościowych pracowników Spółdzielni.

Spółdzielnia Feniks to także miejsce dla osób wykluczonych przez dyskryminację. W poznańskim zespole są osoby homoseksualne i trans-płciowe, które często przez nietypowy wygląd/zachowanie były traktowane przez poprzednich pracodawców z góry. Zespół Spółdzielni jest otwarty na ludzi zaangażowanych i dążących do profesjonalizmu, nie zamyka się na inność – dostrzega w ludziach ich najlepsze cechy, które czynią z nich wartościowych ludzi i pracowników.

*Imię zostało zmienione.

 

Oto dane kontaktowe do Spółdzielni Socjalnej Feniks, Oddział w Poznaniu.

Telefon: +48 504 252 857, +48 533 331 055

e-mail: poznan@opieka-feniks.pl

siedziba: ul. Kościuszki 74, 61-892 Poznań

https://opieka-feniks.pl/ Pokaż mniej

19Lut/21

Opowieść o Fundacji IGI-ART

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym, w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej. Dzisiaj zaprezentujemy jedno z nich. Poznajcie FUNDACJĘ IGI-ART!

Przedsiębiorstwo społeczne Fundacja IGI • ART

z Rogalinka, rozpoczęło działalność w pełnym wyzwań roku 2020. Mimo zewnętrznych ograniczeń, wykorzystując możliwości promocyjne facebooka oraz instagramu,  szybko zyskało popularność i uznanie u odbiorców. Pierwsze warsztaty artystyczne, promocja i sprzedaż przez internet, a z czasem w dwóch sklepach stacjonarnych, przyniosły zauważalne sukcesy.

👉Wszystko zaczęło się od pomysłodawczyni i prezeski IGI – Art –  Joanny Miller, która jako mama samotnie wychowująca córeczkę – rozumiała problemy  niepełnych rodzin i z myślą o pomocy dla takich osób postanowiła utworzyć fundację. Jak sama pisze – „Na swojej drodze napotkałam różne osoby borykające się z tym problemem, zarówno dzieci jak i samotne matki czy ojców. Sama od jakiegoś czasu jestem w takiej sytuacji, stąd też pomysł na taki cel. Obserwuję swoje dziecko, na dzień dzisiejszy jestem w stanie określić czego potrzebuje oraz jakiej pomocy i wsparcia oczekuje. Byłam świadkiem sytuacji, gdzie osoby po odbyciu kary pozbawienia wolności, czasem nawet kilkunastu lat, starały się odbudować relacje z dziećmi, z którymi czasem nie miały kontaktu od maleńkości. Odbudowanie, bądź, tak naprawdę, w niektórych sytuacjach stworzenie takiej relacji od podstaw – jest bardzo trudne. Wszystko zależy od sytuacji, która zaistniała w ich przeszłości. Często dzieci są odcinane od osób osadzonych, by uchronić je od wchodzenia w „ten świat”. Fundacja będzie organizować dla takich rodziców z dziećmi warsztaty integracyjne, warsztaty artystyczne przy współpracy z innymi przedsiębiorstwami ekonomii społecznej oraz zapewniać im wsparcie psychologów, terapeutów, trenerów personalnych i zawodowych oraz pomoc prawną na miarę możliwości fundacji.”  Joanna – Prezeska ma bogate doświadczenie życiowe i zawodowe. Pochodzi z wieloosobowej rodzin i długo obserwowała swoją mamę – Monikę Kosicką, która przed laty stworzyła Pracownię Artzagroda organizującą warsztaty artystyczne – dzisiaj działającą jako spółdzielnia socjalna ArtZagroda

.Widząc jak sztuka i warsztaty rękodzielnicze  pomagają w odbudowie ludzkiego życia, zarówno uczestników jak i organizatorów, zapragnęła robić coś podobnego.

Dzisiaj Fundacja IGI-Art oferuje różnorodną ofertę warsztatów i usług, w tym wykonywanie przedmiotów artystycznych i użytkowych ze szkła, sklejki, plexi oraz innych materiałów. Jak czytamy na stronie internetowej – „ Kupując w Naszej fundacji wspierasz działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Co więc możemy kupić?

Warsztaty wytwarzania szkła artystycznego metodą fusing (z ang. fuse – stapiać), polegającą na łączeniu ze sobą tafli szklanych różnych kształtów i kolorów oraz wtapianiu w nie farb, metalowych folii i innych materiałów zdobniczych w wysokiej temperaturze. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z technologią, nauczą się docinać i łamać szkło. Poznają techniki zdobnicze. Dzieci, młodzież i dorośli, poprzez tworzenie czegoś swojego, rozwijać będą umiejętności manualne, artystyczne, ale również dowiedzą się jak powstaje szkło, z czego powstaje, jakie są techniki obróbki szkła oraz jak przebiega i na czym polega metoda fusingu. Oferta warsztatów z fusingu kierowana jest do grup zorganizowanych ( szkół, przedszkoli, świetlic, klubów seniora, klubików dla dzieci, firm), ale i dla osób, które chcą urozmaicić spotkania towarzyskie nietuzinkową rozrywką.

Przedmioty dekoracyjne i użytkowe wytwarzane metodą fusing – w tym biżuteria, szklane podkładki pod kubki, naczynia i świeczniki ozdabiane metoda fusig.

Wycinanie laserem metodą Laser Cut – elementów ozdobnych i użytkowych ze sklejki, plexi, korka, pianki, filcu, skóry, kartonu, beermaty drewna, gumy oraz innych materiałów. Tworzenie zestawów do samodzielnego klejenia, malowania i zabawy, a także pojemników i użytecznych dodatków w wystroju stołu i okolicznościowych imprez.

Zespół IGI-Art szybko reaguje na potrzeby klientów i wręcz kipi twórczymi pomysłami. Aktualnie tworzą go dwie Joanny specjalizujące się w prowadzeniu warsztatów, Izabela – zajmująca się księgowością oraz Sonia od lasera. Wszystkie – kiedyś w trudnej sytuacji – na co dzień wspomagają się  – w myśl zasady – w jedności siła. Każda z Pań na co dzień boryka się z problemami zdrowotnymi czy też życiowymi, a praca w fundacji daje im swobodę,  satysfakcję oraz to poczucie, że jest się potrzebnym.

👉Wyroby IGI-Art. możemy zamówić przez internet, jak i nabyć w sklepie stacjonarnym zaprzyjaźnionej Spółdzielni Socjalnej Pracowni ArtZagroda ArtZagroda

w Mosinie, przy ul. Śremskiej 86.

Informacje o Fundacji IGI-Art znajdziemy na:

https://www.facebook.com/fundacjaigiart

tel. +48 798 390 851

fundacja.igiart@interia.pl

Adres siedziby: ul. Sikorskiego 6, 62-022 Rogalinek

Jak mówią w IGI-Art: POMAGAJMY! Dobro wraca!Dziś My… jutro nam!

Zapraszamy do współpracy z Fundacja IGI • ART.

18Lut/21

Cuda Garnki w TVN

Spółdzielnia Socjalna Cuda-Garnki  zaprezentowała akcję, w którą angażowała się przez ostatnie dni.

Dzięki wsparciu  Fundacji Enea  oraz Caritas Poznań Spółdzielnia przygotowywała posiłki dla poznańskich medyków. Akcję zrelacjonowały Fakty na kanale TVN24 w dniu 17 lutego.

Poniżej link do nagrania:

https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/poznan-spoldzielnia-socjalna-gotuje-posilki-dla-ratownikow-medycznych,1049738.html?fbclid=IwAR0I4gVwu1dCJlcf1scoPEDrZrCdI_x6YY_hZxiqEXv8hg_E1xChRjTAt10

18Lut/21

Cuda Garnki dokarmiają

Dzięki wsparciu finansowemu od Kancelarii Merski Radcy Prawni i Adwokaci, a teraz hojności rodziców z Rady Rodziców z przedszkola Promyki  – Spółdzielnia Socjalna Cuda Garnki może przygotowywać codzienne posiłki dla mieszkańców Ogrzewalni przy ulicy Krańcowej 10 w Poznaniu.

05Lut/21

Podpisaliśmy umowę ze Spółdzielnią Ruchomości

W czwartek,  4 lutego 2021 roku, z zachowaniem ścisłych reżimów sanitarnych zawarliśmy kolejną umowę na wsparcie inwestycyjne i pomostowe na utworzenie nowego miejsca pracy w przedsiębiorstwie społecznym.

Tym razem środki trafią do Spółdzielni Socjalnej RUCHOMOŚCI, która prowadzi znaną w Poznaniu księgarnię oraz klubokawiarnię i restaurację z pysznym wegetariańskim jedzeniem.

Życzymy powodzenia !!!

Na zdjęciu: podpisanie umowy przez Przedstawicieli Spółdzielni Ruchomości.

04Lut/21

Artykuł o Fundacji Akceptacja w Naszym Regionie

W najnowszym wydaniu elektronicznym magazynu Nasz Region, możemy przeczytać artykuł o poznańskiej Fundacji Akceptacja. Założycielka Fundacji Anna Maria Szymkowiak jest kobietą transpółciową. Poznajemy jej historię, potem kolejne etapy powstawania Fundacji, przekształcania jej w przedsiębiorstwo społeczne i działalność w różnych środowiskach, w tym wśród społeczności romskiej.

Fundacja Akceptacja uzyskała wsparcie w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej.

Poniżej link do artykułu:

https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2021/1/index.html