20kw./22

Uruchamiamy mechanizm zakupowy na rzecz osób z Ukrainy!

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej /WCES/ uruchamia w subregionie poznańskim (miasto Poznań, powiaty: poznański, obornicki, szamotulski, śremski, średzki) nowy instrument wsparcia dla osób, które przybyły do Polski z Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

Instrument polega na dokonywaniu przez WCES zakupów produktów i usług od Podmiotów Ekonomii Społecznej, a następnie przekazywaniu ich nieodpłatnie instytucjom/podmiotom pomocowym wspierającym osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę lub bezpośrednio osobom wspieranym.

Instytucje/podmioty pomocowe mogą zgłaszać zapotrzebowania na produkty/usługi, przeznaczone dla osób opuszczających Ukrainę na adres:

 anna.jarzembowska@barka.org.pl

informacja dla instytucji.docx

wniosek zapotrzebowanie

 Złożenie zapotrzebowania nie jest równoznaczne z przyjęciem go do realizacji.

Podmioty Ekonomii Społecznej mogą składać oferty na adres:

malgorzata.sobczyk@barka.org.pl

informacja dla PES.docx

formularz oferty PES

Złożenie oferty nie jest równoznaczne przyjęciem jej do realizacji.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny:

Lidia Węsierska

695 338 999

 

 

 

 

15kw./22

Konkurs o Ekonomii Społecznej dla Młodzieży FilmES

Zapraszamy do udziału w Konkursie o Ekonomii Społecznej dla Młodzieży.

Udział w konkursie mogą zgłosić 5-osobowe zespoły uczniowskie (klasy od V do VII szkół podstawowych, I-III szkół ponadpodstawowych, klas I-IV technikum).  Uczniowie mogą być z jednej klasy lub różnych. Jedna szkoła może zgłosić jeden lub więcej zespołów. Zespoły mają nakręcić film w dowolnej technice, o długości od 2,5 min. do 4 min. na temat lokalnych przedsiębiorstw społecznych lub organizacji pozarządowych. Zgłoszenie udziału w konkursie należy przesłać do dnia 16 maja, a film do 26 maja 2022 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym Regulaminie Konkursu wraz z załącznikami.

Regulamin Konkurs ES dla Młodzieży 2022

Zał nr 1 Formularz zgłoszeniowy

Zał nr 2 Lista wybranych PES.docx

Zał nr 3 Zgoda na wykorzystanie wizerunku

Zał nr 4 Koncepcja Spółdzielni Uczniowskiej

13kw./22

Przygotowania do Wielkanocy w PES

Wiele przedsiębiorstw społecznych przygotowuje spotkania wielkanocne dla swoich pracowników lub dla środowisk, w których na co dzień pracują. Ten rok przynosi nowe wyzwanie, gdyż wiele PESów opiekuje się ukraińskimi uchodźcami.

W Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka trwają ostatnie przygotowanie do śniadania wielkanocnego, które odbędzie w siedzibie Barki w niedzielę 17 kwietnia o g.10.30. Przy wspólnym stole zasiądą ubodzy, samotni, bezdomni, mieszkańcy Wspólnot Barkowych i teraz … także uchodźcy ukraińscy. Uroczystość odbędzie się na świeżym powietrzu, przy stołach ustawionych pod specjalnymi namiotami.

06kw./22

Konkurs Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej zgłoszenia do 20 kwietnia

Konkurs ZNAK JAKOŚCI EKONOMII SPOŁECZNEJ i SOLIDARNEJ 2022

Trwa nabór wniosków w konkursie Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022!

Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej przyznawany jest  w następujących kategoriach:

  1. Debiut roku,
  2. Najlepszy pracodawca,

III. Sukces rynkowy,

  1. Pożyczka z korzyścią społeczną,
  2. Społecznie odpowiedzialny samorząd.

Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody w postaci:

  1. a) pakietów doradczo-szkoleniowych o wartości od 10 000 zł (dla kategorii I–IV),
  2. b) zagranicznej wizyty studyjnej lub wyposażenia związanego z prowadzeniem działalności (w zależności od sytuacji epidemicznej),
  3. c) produkcji filmów o działalności laureatów,
  4. d) udziału w targach branżowych.

Konkurs o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022 organizowany jest w ramach projektu pn. System certyfikacji znakami jakości dla podmiotów ekonomii społecznej i jednostek samorządu terytorialnego, współfinansowanego ze środków unijnych, realizowanego w partnerstwie przez:

🔸Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – lidera partnerstwa;

🔸BGK – wspieramy rozwój firm – partnera;

🔸Fundacja Nowy Staw  – partnera.

Nie czekaj! Wejdź na stronę konkursu i złóż wniosek: https://www.znakjakosci.mrips.gov.pl/  💻

📆Termin składania wniosków upływa 20 kwietnia br.

Ilustracja z portalu na Fb: Ekonomia Społeczna i Solidarna

06kw./22

Spółdzielnia Socjalna Razem dla Ukrainy

#PrzedsiębiorcyspołecznidlaUkrainy

Od wielu dni, z wielkim zaangażowaniem i poświeceniem, Polacy pomagają uchodźcom z  Ukrainy.  Na pierwszej linii działają także przedsiębiorstwa społeczne, doskonale rozumiejące sytuację człowieka w kryzysie.

Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Razem z Szamotuł od samego początku zorganizowała zbiórkę darów, transport nad wschodnią granicę, a obecnie – przy wsparciu wolontariuszy, osób prywatnych, firm, a także burmistrza Szamotuł Włodzimierza Kaczmarka, w krótkim  czasie wyremontowała dawny hostel w Gąsawach, w którym już  zamieszkały pierwsze osoby z Ukrainy. Pokoje są odświeżone, jest zaplecze kuchenne i sanitarne, kącik dla malucha. Pomoc dla Ukraińców jest cały czas kontynuowana.  A równocześnie, Spółdzielcy z  Razem realizują swoje codzienne zawodowe obowiązki i zlecenia wobec klientów.

#pomocdlaUkrainy

06kw./22

Pogotowie Społeczne dla Ukrainy

#PrzedsiębiorcyspołecznidlaUkrainy

Od wielu dni, z wielkim zaangażowaniem i poświeceniem, Polacy pomagają uchodźcom z  Ukrainy.  Na pierwszej linii działają także przedsiębiorstwa społeczne, doskonale rozumiejące sytuację człowieka w kryzysie.

Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne powstało w 2004 roku i realizuje wiele działań i projektów, szczególnie na rzecz rozwiązania trudnej sytuacji życiowej osób bezdomnych.  Pogotowie Społeczne  na co dzień prowadzi m.in.  schronisko dla bezdomnych, Centrum Integracji Społecznej Darzybór oraz Pakamerę Społeczną – społeczny sklep z wyrobami rękodzieła przy ul. Ostrówek 7 na Śródce.

Obecnie jednak najważniejsze miejsce to przestrzeń „Ratajczaka 20. Wsparcie rzeczowe dla obywateli Ukrainy”. Codziennie panuje tam duży ruch, przychodzą dorośli, młodzież i dzieci – ukraińscy obywatele potrzebujący ubrań, żywności, środków higienicznych, lekarstw, zabawek, toreb, plecaków, butów, ale i słodyczy czy ozdób, a nawet tornistrów ze szkolną wyprawką.

Wszystko zaczęło się 1 marca, ale wcześniej, w lutym w obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie,  ZKZL pozytywnie odpowiedział na prośbę Pogotowia i zgodził się użyczyć pomieszczenie przy ul. Ratajczaka 20 właśnie.

Od rana do wieczora miejsce to tętni życiem – wolontariusze, darczyńcy, potrzebujący, dzieci, dorośli, zdrowi i szukający lekarstw. Sortowanie, układanie , porządkowanie, wsparcie z daleka i bliska, kawa od sąsiada, świeże ciasto, żywność z darów – parę tygodni, a o tym miejscu i jego ludziach już można napisać historię. Przychodzący opowiadają o swoich przeżyciach – jest płacz, uśmiech, podziękowania  i poszukiwanie sposobów na oswojenie traumy.

Jest tez doskonale prowadzony profil na facebooku, z kronikarskim nerwem prowadzony zapis tych niezwykłych dni. Jak można pomóc? – Przynosząc  potrzebne rzeczy na miejsce lub wpłacając kwotę na konto w ramach akcji „20 zeta ma moc. Paczka higieniczna dla uchodźców”.

Pogotowie Społeczne jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną pod numerem KRS0000193382

http://www.pogotowiespoleczne.org.pl/index.php/2016-01-31-18-07-29/darowizna?fbclid=IwAR0d5a97wYZ3RP77lASoTQ6ojCYkEUvM-SdkaxwgQjW-EUDoHEkf4e1FqYM

Przekazując środki koniecznie dopiszcie „tytułem” UKRAINA

https://www.facebook.com/ratajczaka20wsparcierzeczowe

https://www.facebook.com/pogotowiespoleczne

Zdjęcia pochodzą z profilu Stowarzyszenia Pogotowie Społeczne.

#pomocdlaUkrainy

06kw./22

Zielona Grupa dla Ukrainy

Stowarzyszenie Zielona Grupa bardzo aktywnie angażuje  się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Od samego początku organizowane są zbiórki darów, a w każdy poniedziałek zajęcia dla dzieci. Ostatnio wolontariusze szyli piórniki, które zostaną przekazane dla ukraińskich uczniów w Swarzędzu.

Zdjęcia pochodzą z profilu Fb Stowarzyszenia Zielona Grupa.

06kw./22

Oferta wielkanocna od PES

Zbliżają się święta wielkanocne. Wiele podmiotów ekonomii społecznej przygotowało okolicznościową ofertę. Spółdzielnia Socjalna Cuda-Garnki, Restauracja Przyjęcia Leśna – prowadzona przez Fundację Z Sercem oraz Księgarnia i Kawiarnia Zemsta – proponują świąteczne menu. Warsztaty Terapii Zajęciowej, np. w Szamotułach oraz Wiardunki organizują wielkanocne kiermasze. Spółdzielnia Socjalna Pracownia ArtZagroda i Fundacja IGI-Art proponują unikatowe dekoracje świąteczne.