12Lip/21

Zaproszenie na Szkolenie METODY BADANIA RYNKU i SATYSFAKCJI KLIENTA

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej prowadzone przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka ma przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatne szkolenie pn. Metody badania rynku i satysfakcji klienta.

Szkolenie przeznaczone jest dla podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych mających siedzibę na terenie subregionu poznańskiego (m. Poznań, powiaty: poznański, obornicki, szamotulski, śremski, średzki).

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o jego ukończeniu. Dodatkowo zapewniamy również bufet kawowy oraz lunch.

Szkolenie odbędzie w siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka przy ul. Św. Wincentego 6/9 w Poznaniu 23 lipca br. (piątek) w godzinach 9:00 – 16:15.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. W celu rezerwacji miejsca dla Państwa organizacji, uprzejmie prosimy o imienne potwierdzenie przyjęcia naszego zaproszenia poprzez wysłanie mailem informacji na adres malgorzata.sobczyk@barka.org.pl. W mailu należy podać nazwę organizacji społecznej oraz, imię i nazwisko i kontakt do przedstawiciela, który weźmie udział w szkoleniu.

Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń: 16.07.2021 r.

W razie pytań, prosimy o kontakt z Małgorzatą Sobczyk, tel.: 61 6682408, e-mail: malgorzata.sobczyk@barka.org.pl

Program szkolenia:

I Technik badania rynku:

 1. Badania ankietowe:
 • ankieta,
 • wywiad bezpośredni,
 • wywiad telefoniczny.

 

II Metody badania satysfakcji klienta

 1. Pojęcie satysfakcji klienta,
 2. Czynniki kształtujące satysfakcję klienta,
 3. Modele satysfakcji klienta,
 4. Satysfakcja klienta a jego lojalność,
 5. Modele badania satysfakcji klienta,
 6. Klasyczny model badania satysfakcji klienta – etapy,
 7. Podsumowanie badania: analiza, omówienie wyników, przekazanie informacji, monitorowanie skuteczności zmian.

 

09Lip/21

Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia zgłoszenia do 14 lipca

Termin zgłoszeń w 10. edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia, przedłużono do 14 lipca.

W ramach Konkursu [eS] nagrodzeni będą Ci, którzy z sukcesem łączą działalność ekonomiczną z zaangażowaniem na rzecz rozwiązywania ważnego problemu społecznego. W zeszłym roku ze względu na pandemię trzeba było przełożyć jubileuszową edycję.

W Konkursie, poza standardową procedurą zgłoszenia, istnieje także możliwość nominowania podmiotów ekonomii społecznej. Dzięki temu instytucje z regionu, najlepiej znające podmioty ze swojego otoczenia, mogą zarekomendować je do udziału w tym jedynym ogólnopolskim Konkursie.

Poza zachęceniem przedsiębiorstw społecznych do zgłoszenia się do Konkursu, szczególnie ważne są  nominacje Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej. Dzięki temu w Konkursie będą reprezentowane wszystkie regiony.  Do Konkursu można nominować podmioty, które działają przynajmniej 12 miesięcy i których działalność zasługuje na dostrzeżenie i wyróżnienie.

Na nominacje i zgłoszenia organizatorzy czekają do 11 lipca 2021. Następnie wszystkie aplikujące podmioty zostaną ocenione przez ekspertów społecznych i ekonomicznych. W około dziesięciu najwyżej ocenionych przedsiębiorstwach odbędą się wizyty studyjne, po których sformułowane zostaną rekomendacje dla Rady Konkursu. Rada wybierze laureatów trzech nagród: Nagrody Głównej (15 000 złotych), Nagrody Pomysł na Rozwój (10 000 złotych) i Nagrody Odkrycie Roku (5 000 złotych). O przyznaniu Nagrody Publiczności (5000 złotych) zadecyduje otwarte dla wszystkich głosowanie internetowe.

Tegoroczną edycję Konkurs zakończy uroczysta Gala, która odbędzie się 4 listopada 2021 roku.

Więcej informacji odnośnie Konkursu [eS], jego regulamin oraz link do formularza zgłoszeniowego można znaleźć na stronie: www.konkurs-es.pl. W razie pytań, prosimy o kontakt: krzysztof.alcer@fise.org.pl, telefon: 574 17 90 81.

09Lip/21

Pożyczka płynnościowa dla PES

👉 Pomioty Ekonomii Społecznej mogą ubiegać się o pożyczkę płynnościową ❗❗❗

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach otrzymała kolejne środki w ramach projektu „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej”.

Celem projektu jest poprawa płynności finansowej Podmiotów Ekonomii Społecznej oraz wsparcie PES dotkniętych negatywnymi konsekwencjami wywołanymi epidemią COVID-19.

Pożyczki mogą zostać udzielone mikro, małym i średnim Podmiotom  Ekonomii Społecznej:

– spółdzielniom socjalnym

– organizacjom pozarządowym

– spółdzielniom pracy, inwalidów i niewidomych, kościelnym osobom prawnym

– spółkom non-profit

– podmiotom reintegracyjnym: Centrom Integracji Społecznej, Klubom Integracji Społecznej, Zakładom Aktywności Zawodowej, Warsztatom Terapii Zajęciowej

– podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą zarejestrowaną w KRS lub działalność odpłatną pożytku publicznego.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.wniosekpes.frp.pl

08Lip/21

Nagrodzone Samorządy Społecznie Odpowiedzialne

Nagrody za rok 2020 w konkursie „Samorząd Społecznie Odpowiedzialny” zostały wręczone! 👏

🥇 Gmina Czerwonak Czerwonak – tegoroczny zwycięzca konkursu:

– utworzyła GPS Czerwonak – Gminne Przedsiębiorstwo Społeczne, które zatrudnia 8 osób w trudnych sytuacjach życiowych. Zadaniem przedsiębiorstwa jest m.in. prowadzenie Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

– współpracuje też z innym przedsiębiorstwem społecznym – Centrum Wsparcia Rodziny i Seniora w Owińskach m.in. w zakresie warsztatów dla seniorów.

– Wchodzi w dialog z mieszkańcami i stara się odpowiedzieć na ich potrzeby, czego gwarantem jest sprawnie działająca Rada Działalności Pożytku Publicznego.

🥇Drugim laureatem została Gmina Środa Urząd Miejski w Środzie Wielkopolskiej

W działania angażują się przedstawiciele gminy, powiatu, Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury, a także OPS, PUP i lokalni przedsiębiorcy.

To dzięki działaniom partnerstwa lokalnego Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury powołało Centrum Integracji Społecznej im. Władysława Zamoyskiego w Jarosławcu. Obecnie w CIS-ie uczestniczy ponad 25 osób z gminy Środa. Wykonują oni zlecenia na rzecz gminy, ZGM i współpracują z lokalnymi firmami.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Konkurs zorganizowała Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka w ramach projektu  Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej wspólnie z Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Piękne nagrody przygotowały: Warsztaty Terapii Zajęciowej Krzemień  oraz Spółdzielnia Socjalna Pracownia ArtZagroda.

Relację z wręczenia nagród można zobaczyć w 14-tej minucie Teleskopu: https://poznan.tvp.pl/54694998/05072021-godz1830

oraz w Radiu Poznań

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/czerwonak-i-sroda-wielkopolska-to-samorzady-spolecznie-odpowiedzialne

22Cze/21

Festyn na rozpoczęcie lata w Jarosławcu

Przedpołudnie we wtorek 22 czerwca spędziliśmy aktywnie i w słońcu na Festynie z okazji rozpoczęcia lata w Jarosławcu, gdzie Centrum Integracji  Społecznej, dzięki zaangażowaniu sołtysa Bogusława Makowskiego oraz pracowników i uczestników CIS-u, jak co roku przygotowało super imprezę. Wzięliśmy udział w turnieju piłki plażowej (wygrywając) oraz w rozmowach partnerstwa lokalnego. Zorganizowaliśmy konkurs o ekonomii społecznej w Powiecie Średzkim, a nagrody dostarczyły przedsiębiorstwa społeczne z naszego subregionu. Warsztaty artystyczne prowadziła Fundacja IGI-Art.

 

21Cze/21

Maseczki dla Ogrzewalni

W ramach mechanizmu zakupowego “Razem przeciw pandemii” zakupiliśmy dla osób korzystających z  Ogrzewalni prowadzonej przez Caritas przy ul. Krańcowej, sto maseczek wielokrotnego użytku. Pieniądze na zakup przekazał  poznański Aquanet, a maseczki uszył Zespół Spółdzielni Socjalnej Furia z Poznania.

21Cze/21

Konkurs o Znak Jakości Ekonomii Społecznej termin zgłoszeń 30 czerwca

Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że nadal trwa nabór wniosków w ramach  Konkursu o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2021. Nabór przedłużono do 30 czerwca. W tej edycji nagradzani będą w ramach 5 kategoriach:

 1. Debiut roku
 2. Najlepszy pracodawca
 3. Sukces rynkowy
 4. Przedsięwzięcie PES współfinansowane ze środków zwrotnych EFS
 5. Społecznie odpowiedzialny samorząd

Laureaci Konkursu otrzymają nagrody w postaci:

a) pakietów doradczo-szkoleniowych o wartości 10 000 zł (dla kategorii I-IV),

b) wyposażenia związanego z prowadzeniem działalności,

c) produkcji filmów o działalności laureatów,

d) udziału w targach branżowych, których realizacja, z powodu skutków pandemii COVID- 19 będzie możliwa do końca roku 2022 (dla kategorii I-IV).

 1. Podmioty Certyfikowane otrzymają o nagrody w postaci: pakietów doradczo-szkoleniowych o wartości 3 000 zł (dla kategorii I-IV),  wyposażenia związanego z prowadzeniem działalności.

W ramach pakietów wsparcia przewidzianych w kategoriach I-IV, laureat/podmiot certyfikowany będzie mógł korzystać z doradztwa, szkoleń oraz innych form wsparcia swojej działalności, przewidzianych w systemie certyfikacji. Pakiety dadzą możliwość uzyskania bezpłatnych usług, dostosowanych do potrzeb laureatów i certyfikowanych podmiotów. Mają one na celu przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry.

Termin na składanie wniosków upływa 16 czerwca.

Więcej informacji na stronie www.znakjakosci.mrips.gov.pl

W załączeniu:

Atlas Znak Jakości

ATLAS_ZNAK_JAKOSCI

18Cze/21

Spotkania z partnerstwami lokalnymi w Rogoźnie i Mosinie

Kilka ciekawych spotkań w partnerstwach lokalnych za nami.  Poniżej można zapoznać się z relacją ze spotkania w Mosinie i Rogoźnie (z udziałem pana Burmistrza Pniew) zamieszczone na stronie gminy Mosina – i kolejne potwierdzenie jak wiele może się zadziać dzięki współpracy i solidnemu zaangażowaniu osób we wspólne działania.

„15 czerwca, w Urzędzie Miejskim w Mosinie odbyło się kolejne spotkanie partnerstwa lokalnego w Mosinie z udziałem przedstawicieli Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka i Centrum Integracji Społecznej działającego w strukturach fundacji. Pierwsze spotkanie, w kwietniu tego roku, dotyczyło sytuacji przedsiębiorstw społecznych działających na terenie gminy Mosina. Na drugim spotkaniu rozmawiano o możliwości utworzenia Centrum Integracji Społecznej w Mosinie, a także o dalszych, wspólnych działaniach na rzecz rozwoju ekonomii społecznej i społecznej reintegracji.

Centra integracji społecznej (CIS) świadczą usługi służące reintegracji społecznej i zawodowej osobom długotrwale bezrobotnym, bezdomnym, niepełnosprawnym, uzależnionym od alkoholu i narkotyków, chorym psychicznie, zwalnianym z zakładów karnych oraz uchodźcom. Mogą być utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe lub spółdzielnie socjalne. Reintegracja społeczna realizowana w CIS obejmuje m.in. kształcenie umiejętności niezbędnych do pełnienia ról społecznych, naukę planowania i gospodarowania dochodami. Natomiast reintegracja zawodowa umożliwia nabycie nowych umiejętności zawodowych umożliwiających przekwalifikowanie lub podwyższenie kwalifikacji. W kolejnym etapie reintegracji część uczestników CIS znajduje zatrudnienie w spółdzielniach socjalnych lub na otwartym rynku pracy. CIS może mieć różny profil działalności, w zależności od potrzeb lokalnych, najczęstsze to: usługi opiekuńcze, remonty, sprzątanie przestrzeni publicznych, ogrodnictwo, krawiectwo, gastronomia, utrzymanie zieleni publicznej.

Pierwszym w Polsce ośrodkiem prowadzącym działania reintegracyjne dla osób wykluczonych społecznie była Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka.

We wtorkowym spotkaniu w Urzędzie udział wzięli Dagmara Szlandrowicz z Fundacji Barka, Bartosz Pawlak – kierownik CIS w Poznaniu oraz Mirosław Kosicki i Agnieszka Kaczmarek-Kowalska ze spółdzielni socjalnej Pracownia ArtZagroda. Obecni byli także Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch, Przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Kaptur, Sekretarz Gminy Mosina Monika Kujawska, Kamila Pieczyńska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Mosinie i Anna Balcerek-Kałek z Referatu Oświaty Urzędu Miejskiego w Mosinie.

Kierujący poznańskim Centrum Integracji Społecznej Bartosz Pawlak przedstawił zebranym szczegóły dotyczące funkcjonowania CIS, a także korzyści, jakie może ono przynieść Gminie – obniżenie o ok. 50% kosztów wypłaty zasiłków okresowych i celowych przez OPS, zmniejszenie liczby osób korzystających z pomocy społecznej. Ponadto, około 70% uczestników CIS trafia na rynek, co  przynosi dodatkowe dochody dla Gminy w postaci podatków.

Uczestnicy spotkania zapoznali się także z dobrymi praktykami takiego centrum, na przykładzie poznańskiego CIS, działającego przy fundacji Barka.

Więcej o Centrum Integracji Społecznej w Poznaniu na stronie barka.org.pl”