Fundacja BARKA od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”.

Oto kolejna odsłona naszego cyklu prezentującego przedsiębiorców społecznych.

Spółdzielnia Socjalna WYKON powstała w 2012 roku i została założona przez Gminę Pobiedziska oraz Powiat Poznański. Powstała przestrzeń, w której mieszkańcy gminy – mimo swojej trudnej sytuacji życiowej – znaleźli możliwość podnoszenia kwalifikacji oraz miejsce pracy.

Od 2014 roku działalnością Spółdzielni kieruje prezes Agnieszka Woś, z wykształcenia pedagog i pracownik socjalny.

WYKON to dzisiaj znana, rozpoznawalna na lokalnym rynku (czyli w gminie Pobiedziska i okolicach) firma usługowa, wrażliwa na zmieniające się potrzeby odbiorców. Oferuje usługi porządkowe i opiekuńcze. Z racji pracy i częstego kontaktu z chorymi osobami i ich rodzinami Spółdzielnia przymierza się do utworzenia wypożyczalni specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. łóżek i wózków inwalidzkich.

Na co dzień Spółdzielnia współpracuje zarówno z osobami prywatnymi, jak i firmami. Usługi porządkowe są dostosowywane do wymagań odbiorców. Warto podkreślić, że swoją ofertę przedsiębiorstwo modyfikuje pod kątem specyfiki działalności klienta – inna jest oferta dla firm, inna dla wspólnot mieszkaniowych. Zawsze jest to kompleksowe dbanie o przestrzeń mieszkalną wewnątrz budynku.

Profesjonalnie wyszkoleni spółdzielcy mają doświadczenie w opiece nad osobami starszymi oraz chorymi, ponad wszystko stawiając dobro podopiecznych. Oferują pomoc przy codziennych czynnościach oraz pracach w gospodarstwie domowym: robienie zakupów, sprzątanie, porządkowanie… Zajmują się także osobami chorymi leżącymi, potrzebującymi pielęgnacji ciała. Zapewniają opiekę, ale również organizują czas wolny.

Ponadto Spółdzielnia działa na rzecz lokalnego środowiska. Podczas minionych letnich wakacji WYKON zorganizował razem ze Stowarzyszeniem Patent oraz Urzędem Miasta i Gminy Pobiedziska projekt z zakresu profilaktyki uzależnień „Niepotrzebne skreślić – Pobiedziska”. O wydarzeniu powstała nawet audycja radiowa, którą zrealizowała Wanda Wasilewska z Radia Poznań (https://www.radiopoznan.fm/audycja/reportaze/niepotrzebne-skreslic-pobiedziska). W ramach akcji zorganizowano m.in. cykl zajęć dla dzieci i młodzieży z ogólnie pojętego hip-hopu, z DJ-ingu, zajęcia z tańca break dance. Zajęcia podsumowano stworzeniem utworów rapowych, do których przygotowano układy taneczne. Następnie wyprodukowano teledyski (https://www.youtube.com/watch?v=YRKBsIm6SXM) (https://www.youtube.com/watch?v=sOBCOoRYJoQ) oraz wykonano sesję zdjęciową making off. Odbyły się także warsztaty z profilaktyki uzależnień i używania szkodliwych substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze).

Spółdzielnia Socjalna WYKON posiada Certyfikat Zakup Prospołeczny.

Przedsiębiorstwo rozszerza swoją działalność. Ostatnio zatrudniono kolejnych pracowników. Dzisiaj Zespół tworzy 11 osób. Poznajmy niektóre z nich. (Część imion została zmieniona).

Prezes Agnieszka Woś zajmuje się zarządzaniem, dba o sprawną organizację pracy, dobrą atmosferę w Zespole, a przede wszystkim o klientów i kolejne zlecenia. Kiedy stawała za sterami Spółdzielni, nie miała żadnego doświadczenia w zarządzaniu firmą i ludźmi i bardzo szybko przyszły chwile zwątpienia oraz chęć rezygnacji z pracy w WYKONIE. Bardzo zła sytuacja finansowa wcale nie pomagała i nie napawała optymizmem. Jednak czas i pomoc przyjaznych osób, wsparcie rodziny pozwoliły przetrwać ciężkie chwile. Teraz wie, że WYKON to jej miejsce, jej praca, w której się spełnia, i chce nadal rozwijać tę relację.

Grażyna Wojdylak, wiceprezes, to osoba z prawie najdłuższym stażem. Razem z prezes przecierały szlaki w zdobywaniu zaufania klientów, powierzających im do sprzątania swoje łazienki, kuchnie, salony… Teraz jest jedną z najbardziej doświadczonych i cenionych pracownic WYKONU. To bardzo skromna i oddana swojej pracy osoba. Prywatnie Grażynka jest babcią gromadki wnuków uwielbiających z nią przebywać i zajadać smakołyki, którymi je dokarmia. Lubi jazdę rowerem, którą codziennie praktykuje w drodze do pracy. Lada chwila osiągnie wiek emerytalny i czasem widać, że z utęsknieniem czeka na ten etap w życiu, ale – jak mówi pani Agnieszka – „mamy nadzieję, że to tylko chwile słabości po ciężkich dniach w pracy. Bardzo trudno byłoby się z nią pożegnać”.

Emilia to młoda dziewczyna z empatią i świetnym podejściem do starszych ludzi, którymi się zajmuje. Jest wspaniałym opiekunem, bez problemu radzi sobie z pielęgnacją często wymagających seniorów, cierpiących, przez to sfrustrowanych i złośliwych, co jest naturalnym zachowaniem. Ona to rozumie i potrafi łagodzić obyczaje. Prywatnie wychowuje dwójkę dzieci, obecnie w wieku szkolnym i żłobkowym. Mały Stasiu często choruje, jak to maluchy w przedszkolu, zaraża starszą Marysię i L4 jest koniecznością. Emilka mieszka tylko z dzieciakami. Ma dobre relacje z byłym partnerem (ojcem syna), jednak zmaga się z problemami tak naprawdę sama. Już od najmłodszych lat życie dawało jej w kość, dom dziecka, samotne macierzyństwo… Wydaje się jednak, że nic jej nie złamie. Zdobyła mieszkanie, pracuje, wychowuje dzieci. Jest supermenką, która jeszcze do końca nie pokazała, na co ją stać.

Zespół WYKONU to bardzo różne osoby. Ich osobowości, usposobienia i doświadczenia życiowe przeplatają się, tworząc bardziej lub mniej koleżeńskie relacje. Spółdzielnia umożliwia pracę osobom, które na twardym rynku pracy nie miałyby szansy podjęcia zatrudnienia. Pomagamy sobie wzajemnie i możemy na siebie liczyć.

Kontakt:

Spółdzielnia Socjalna WYKON

ul. Rynek 12/7

62-010 Pobiedziska

tel. 668 980 135

wykon.social@gmail.com

www.wykon.spoldzielnie.org

Facebook: https://www.facebook.com/WykonSpoldzielniaSocjalna

Oferta:

– Usługi porządkowe. Profesjonalne sprzątanie mieszkań i domów, potwierdzone dobrymi opiniami i referencjami wielu klientów. W tym odkurzanie podłóg i mebli, mycie okien i inne usługi porządkowe do uzgodnienia.

– Usługi opiekuńcze. Opieka nad osobami starszymi na terenie miasta i gminy Pobiedziska. Pomoc przy utrzymaniu codziennej higieny, podawaniu leków i posiłków, a także pomoc przy załatwieniu spraw urzędowych czy towarzystwo podczas nieobecności członków rodziny.

Fot. z archiwum Spółdzielni Wykon oraz z projektu „Niepotrzebne skreślić – Pobiedziska”