BARKA od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Oto kolejna odsłona naszego cyklu prezentującego przedsiębiorców społecznych.

Zastanawialiście się kiedyś, w jak daleką podróż trzeba się wybrać, by dotrzeć na któryś z krańców świata? W Swarzędzu pod Poznaniem powstało niezwykłe miejsce – będące jego początkiem – dla osób uważających, że ich świat się skończył: dla rodzin mających dziecko z niepełnosprawnością. „To nie koniec świata, to początek świata!” – tak brzmi motto Fundacji Początek Świata, która zbudowała i prowadzi Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne o nazwie Początek Świata. Wspiera w nim dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziny.

Na początku drogi odnajdywania się w świecie niepełnosprawności potrzeba przede wszystkim:

  • ZWIĘKSZANIA SAMODZIELNOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI poprzez zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze prowadzone w OREW (Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy), czyli w miejscu dążenia do sprawności i wykorzystywania choćby najmniejszej szansy na rozwój dziecka. W Ośrodku dzieci i młodzież mają zapewnioną realizację przygotowania przedszkolnego i obowiązku nauki.
  • WZMOCNIENIA WSZYSTKICH CZŁONKÓW RODZINY poprzez terapię indywidualną i rodzinną oraz wsparcie w kryzysie, warsztaty i grupy samopomocowe.
  • HOLISTYCZNEJ TERAPII DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ poprzez terapię psychoruchową i terapie wspierające, np. integrację sensoryczną, masaże, terapię ręki, hortiterapię.

Początek Świata jest odpowiedzią na wszystkie te potrzeby. Na Centrum składają się: 4 sale dydaktyczne, 2 gabinety terapeutyczne, sala rehabilitacyjna, sala doświadczania świata, łazienka terapeutyczna, pokój wyciszenia oraz pomieszczenia socjalne. Jednak Początek Świata to nie tylko budynek, to stan umysłu ludzi, którzy go stworzyli, zespół wyśmienitych terapeutów i przede wszystkim wychowankowie, którzy od stycznia 2022 roku każdego dnia rozwijają swoje skrzydła w swarzędzkiej placówce.

OREW Początku Świata to kameralne miejsce, w którym nacisk kładzie się na indywidualne nastawienie do każdego z wychowanków i funkcjonalne podejście do nauczania.

Ośrodek zapewnia dzienny pobyt dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 r.ż.:

– z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, mającym orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;

– z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, mającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Do placówki może uczęszczać 16 wychowanków, a rekrutacja jest prowadzona w trybie ciągłym: https://poczatekswiata.org/rekrutacja/

Ze wsparcia Początku Świata korzystają również dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ramach zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWRD), prowadzonego jednocześnie przez wielu specjalistów, dzięki czemu skuteczność terapii jest bardzo wysoka. WWRD obejmuje dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia przez nie nauki w szkole. Warto zaznaczyć, że takie działania są bezpłatne. Warunkiem jest uzyskanie specjalistycznej opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju; opinie wydawane są przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Nie da się opowiadać o Początku Świata, nie wspominając o osobach, które go stworzyły.

Aleksandra i Piotr Skraburscy to rodzice Początku Świata i 10-letniego Antosia z zespołem Potocki-Shaffera, których osobiste doświadczenia i droga, jaką przeszli, doprowadziły do podjęcia przez nich decyzji o konieczności wzięcia spraw w swoje ręce. W Polsce brakuje kompleksowych rozwiązań wspierających rodziców w trudnej sytuacji, jaką jest niepełnosprawność dziecka, dlatego Ola i Piotrek postanowili to zmienić. Niektórzy nazywają ich szaleńcami, którzy postawili wszystko na jedną kartę, by dopiąć swego, i jest w tym dużo prawdy, ale przede wszystkim to ludzie o wielkich sercach, chcący udzielać wsparcia, którego sami nie otrzymali w momencie, gdy dowiedzieli się o chorobie syna.

Ola jest psychologiem i psychoterapeutą w trakcie szkolenia. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzicami. W Fundacji odpowiada za zarządzanie zespołem i finansami. Prowadzi też terapie psychologiczne. Człowiek renesansu, którego jedynym ograniczeniem jest liczba godzin w ciągu doby.

Piotrek jest informatykiem, administratorem IT, muzykiem oraz fundacyjnym ekspertem ds. związanych z budową i remontami. Mówiąc krótko – dobrali się. W ciągu dnia uderza w klawisze klawiatury, wieczorami pianina. Odpowiada również za sprowadzanie na ziemię dziewczyn z Fundacji i ich pomysłów – zwłaszcza tych dotyczących rozwiązań technicznych.

Daria Aftowicz jest drugim po Oli filarem Fundacji. Specjalistka ds. administracyjnych trzymająca codzienny chaos w ryzach. By okiełznać zawiłości związane z założeniem i prowadzeniem placówki edukacyjnej, ukończyła studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą. Dobrze, że fundacyjny team nie postanowił budować Początku Świata własnymi rękami, bo stworzenie go przedłużyłoby się o 5 lat studiowania budownictwa. W to, że by się im udało, chyba nikt nie wątpi.

Anna Duzikowska jest fundacyjną fundraiserką. Nawiązuje i podtrzymuje relacje z darczyńcami i partnerami biznesowymi, pozyskuje środki na finansowanie działań prowadzonych przez organizację. Kiedy nie da się gdzieś wejść drzwiami, próbuje przez okno, a jeśli to nie wystarcza, to przez komin.

Jędrzej i Szymon sprawiają, że widok Centrum i jego otoczenia zapiera dech w piersiach. W końcu pierwsze wrażenie jest ważne. Mówiąc krótko, panowie dbają o grządki i porządki, wykonują prace gospodarcze i ogrodnicze. Wdrażają również do pracy stażystki – Marię i Agnieszkę – które niedawno dołączyły do fundacyjnego zespołu.

Maria i Agnieszka są stażystkami, które powoli przejmują od chłopaków część obowiązków. Centrum liczy 400 m kw i działa od wczesnych godzin porannych do bardzo późnego popołudnia, dlatego wsparcie dziewczyn jest na wagę złota.

Asia jest asystentką sekretariatu Początku Świata. Prawdopodobnie to ona przywita Was w murach Centrum i sprawi, że poczujecie się w nim jak w domu. Układa grafiki terapeutów i dba, by wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Od stycznia 2022 roku Centrum działa pełną parą, dlatego fundacyjny zespół to obecnie również: pedagodzy specjalni, fizjoterapeuci, terapeuci SI, logopedzi, neurologopedzi, psycholodzy i psychoterapeuci.

Fundacja prowadzi również działalność gospodarczą, z której dochód pozwala na sfinansowanie działalności Centrum oraz zobowiązań zaciągniętych na poczet budowy. Jeśli marzy Wam się godzina wytchnienia podczas sesji floatingu lub masażu albo poszukujecie specjalisty dla Waszej pociechy, to koniecznie zajrzyjcie na stronę www. Początku Świata.

Jeśli trudno uwierzyć Wam w istnienie tego niezwykłego miejsca lub jesteście rodzicami dziecka z niepełnosprawnością poszukującymi wsparcia – to koniecznie skontaktujcie się z Fundacją i przekonajcie się na własne oczy, że tam dzieją się cuda.

Fundacja Początek Świata

ul. Juliusza Słowackiego 67

62-020 Swarzędz

Tel. +48 500 130 260

e-mail: kontakt@poczatekswiata.org

https://poczatekswiata.org/

https://www.facebook.com/poczatekswiata