#PrzedsiębiorcyspołecznidlaUkrainy

Od wielu dni, z wielkim zaangażowaniem i poświeceniem, Polacy pomagają uchodźcom z  Ukrainy.  Na pierwszej linii działają także przedsiębiorstwa społeczne, doskonale rozumiejące sytuację człowieka w kryzysie.

Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne powstało w 2004 roku i realizuje wiele działań i projektów, szczególnie na rzecz rozwiązania trudnej sytuacji życiowej osób bezdomnych.  Pogotowie Społeczne  na co dzień prowadzi m.in.  schronisko dla bezdomnych, Centrum Integracji Społecznej Darzybór oraz Pakamerę Społeczną – społeczny sklep z wyrobami rękodzieła przy ul. Ostrówek 7 na Śródce.

Obecnie jednak najważniejsze miejsce to przestrzeń „Ratajczaka 20. Wsparcie rzeczowe dla obywateli Ukrainy”. Codziennie panuje tam duży ruch, przychodzą dorośli, młodzież i dzieci – ukraińscy obywatele potrzebujący ubrań, żywności, środków higienicznych, lekarstw, zabawek, toreb, plecaków, butów, ale i słodyczy czy ozdób, a nawet tornistrów ze szkolną wyprawką.

Wszystko zaczęło się 1 marca, ale wcześniej, w lutym w obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie,  ZKZL pozytywnie odpowiedział na prośbę Pogotowia i zgodził się użyczyć pomieszczenie przy ul. Ratajczaka 20 właśnie.

Od rana do wieczora miejsce to tętni życiem – wolontariusze, darczyńcy, potrzebujący, dzieci, dorośli, zdrowi i szukający lekarstw. Sortowanie, układanie , porządkowanie, wsparcie z daleka i bliska, kawa od sąsiada, świeże ciasto, żywność z darów – parę tygodni, a o tym miejscu i jego ludziach już można napisać historię. Przychodzący opowiadają o swoich przeżyciach – jest płacz, uśmiech, podziękowania  i poszukiwanie sposobów na oswojenie traumy.

Jest tez doskonale prowadzony profil na facebooku, z kronikarskim nerwem prowadzony zapis tych niezwykłych dni. Jak można pomóc? – Przynosząc  potrzebne rzeczy na miejsce lub wpłacając kwotę na konto w ramach akcji „20 zeta ma moc. Paczka higieniczna dla uchodźców”.

Pogotowie Społeczne jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną pod numerem KRS0000193382

http://www.pogotowiespoleczne.org.pl/index.php/2016-01-31-18-07-29/darowizna?fbclid=IwAR0d5a97wYZ3RP77lASoTQ6ojCYkEUvM-SdkaxwgQjW-EUDoHEkf4e1FqYM

Przekazując środki koniecznie dopiszcie „tytułem” UKRAINA

https://www.facebook.com/ratajczaka20wsparcierzeczowe

https://www.facebook.com/pogotowiespoleczne

Zdjęcia pochodzą z profilu Stowarzyszenia Pogotowie Społeczne.

#pomocdlaUkrainy