Barka od lat wspiera powstawanie i działalność przedsiębiorstw społecznych, w tym w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej. Dzisiaj poznamy jedno z nich.

Fundacja Edukacyjna Ferajna powstała w 2020 roku. Jest to inicjatywa dwóch edukatorek, które chciały stworzyć przestrzeń edukacyjną oferującą rozmaite zajęcia i warsztaty rozwojowe dla dzieci w wieku 6–15 lat.

Ferajna, której siedziba jest zlokalizowana blisko rezerwatu przyrody Żurawiniec w Poznaniu, to przestrzeń edukacyjna także dla rodziców, którzy szukają dla swoich dzieci alternatywnej w stosunku do szkół publicznych formy edukacji.

Jak mówią założycielki: „To miejsce, którego głównym celem jest dawać wszystkim dzieciom spójną edukację, stwarzać inspirujące środowisko do nauki oraz rozbudzać zamiłowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy”.

Rozwija się tu przede wszystkim kompetencje społeczne dzieci: ciekawość świata, umiejętność zadawania pytań, szukania rozwiązań, współpracę, wrażliwość na drugiego człowieka i planetę, znajomość języków obcych i mądre korzystanie z nowoczesnych technologii. Nauczyciel podąża za dzieckiem, bada potrzeby i wspiera w procesie edukacyjnym. Ferajna pracuje metodą tutoringu i metodą projektu. Zaprasza do bezpłatnego korzystania z oferty dzieci z rodzin w trudnej sytuacji finansowej oraz dzieci z rodzin zastępczych. Organizowane są zajęcia językowe dla osób powracających na rynek pracy.

Fundacja zatrudnia obecnie dwóch pracowników na podstawie umów o pracę, dwóch na umowę-zlecenie oraz współpracuje z ośmioma nauczycielami na zasadzie B2B. Prowadzi działania reintegrujące długotrwale bezrobotne kobiety.

Poznajmy Joannę i Małgorzatę, zatrudnione w Ferajnie dzięki wsparciu z Fundacji Barka.

Joanna jest mentorką klasy 1–3, tutorką oraz nauczycielką języka polskiego. To absolwentka filologii polskiej i Polskiego Instytutu Montessori w zakresie programu wczesnoszkolnej edukacji Montessori dla dzieci. Obecnie realizuje podyplomowe studia z pedagogiki wczesnoszkolnej. Joasia na stanowisku mentorki dba o bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne dzieci, naucza przedmiotów z podstawy programowej dla klas 1–3, opiekuje się grupą swoich wychowanków, przeprowadza tzw. zajęcia mentorskie/wychowawcze, wspiera dziecko w nauce samodzielnego zdobywania wiedzy. Prowadzi procesy tutorskie z uczniami oraz zajęcia z języka polskiego w starszych grupach. Stosuje indywidualne podejście do każdego dziecka i dostosowuje metody oraz formy pracy do jego możliwości i etapu rozwoju, podąża za potrzebami dzieci, wspiera ich w rozwoju emocjonalnym i edukacyjnym. Współprowadzi gazetkę szkolną (pod kierownictwem dzieci z klasy 5–6) oraz organizuje warsztaty literackie. Jest mamą trzech synów, pasjonatką muzeów i literatury oraz muzyki barokowej.

Małgorzata jest świetliczanką w Ferajnie, uwielbianą przez wszystkie dzieciaki. Organizuje wszelkie kwestie związane z posiłkami (świetnie gotuje), rozmaitymi dietami (szkoli kunszt diety wegetariańskiej, bezglutenowej i bezmlecznej), zakupami oraz porządkiem w Ferajnie. Wspomaga kwestie organizacyjne dnia codziennego. Gosia jest z wykształcenia ogrodniczką, w przydomowym i ferajnowym ogródku rozwija swoją pasję. Ma zamiłowania związane z krawiectwem oraz opieką nad dziećmi. Jest również mamą trzech dorosłych synów.

 

Adres i kontakt:

ul.Łużycka 22, 61-614 Poznań

e-mail: hej@ferajna.edu.pl

telefon: 604 156 630

https://www.facebook.com/ferajna.edu

Oferta Ferajny:

– zajęcia edukacyjne dla dzieci w edukacji domowej,

– półkolonie letnie i zimowe,

– warsztaty literackie, plastyczne, recyklingowe,

– kursy językowe,

– korepetycje dla dzieci klas 1–8.