Fundacja BARKA od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH🙂, w tym, w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Społecznej. Dzisiaj zapraszamy na spotkanie ze Spółdzielnią Socjalną Feniks Poznań – usługi opiekuńcze .

Spółdzielnia Socjalna „Feniks” powstała w 2013 roku w Białogardzie. Początkowo Spółdzielnia świadczyła wiele różnych usług – od budowlanych, przez , po opiekuńcze. Z biegiem czasu rynek zweryfikował w jaką stronę warto iść, aby się rozwijać. Skupienie działalności na szeroko pojętych usługach opiekuńczych okazało się strzałem w dziesiątkę. Rozwój zaowocował otwarciem kolejnych oddziałów – w 2015 roku w Koszalinie, a w 2019 roku – w Poznaniu.

👉Spółdzielnia Socjalna „Feniks” specjalizuje się w świadczeniu usług z zakresu opieki nad osobami starszymi, chorymi oraz niepełnosprawnymi. Współpracuje z klientami indywidualnymi oraz z instytucjami państwowymi. Celem Spółdzielni jest niesienie pomocy seniorom, poprzez stworzenie im warunków do życia w okresie „jesieni życia” wśród troskliwych i życzliwych im osób, we własnym domu.

W 2013 roku Spółdzielnia Feniks zatrudniała 7. pracowników. Obecnie jest ich około 100.

Oprócz usług opiekuńczych Spółdzielnia realizuje wiele projektów skierowanych do osób starszych i niepełnosprawnych.

W 2020 roku Spółdzielnia otrzymała certyfikat „Zakup Prospołeczny”. Posiadanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” wyróżnia wybrane jednostki spośród podmiotów ekonomii społecznej działających na danym terenie. Przyznanie znaku to wynik dbałości o stałe umocnienie rangi i wizerunku podmiotów ekonomii społecznej jako symbolu usług i produktów o najwyższej jakości, wykonanych w połączeniu z wyjątkową dbałością o wykorzystanie potencjału społecznego. Certyfikacja efektywnie wspomaga działania prowadzone przez odznaczone podmioty ekonomii społecznej w zakresie marketingu i public relations.

Trzon Oddziału Spółdzielni Feniks w Poznaniu tworzą trzy osoby. Dyrektorem jest Michał Cesarz. Jest także Jakub Piechota – pełniący funkcję zastępcy Dyrektora oraz koordynatora i Joanna Włodek – specjalistka ds. marketingu. Poznański Feniks na co dzień zatrudnia 25 opiekunów, którzy w miesiącu pomagają kilkudziesięciu osobom.

Spółdzielnia to jednak przede wszystkim ludzie, którzy ją współtworzą. W Feniksie podchodzi się ze zrozumieniem do problemów, z jakimi borykają zarówno pracownicy, jak i podopieczni. Zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym – to nie tylko stała pensja i bezpieczeństwo jutra. To często szansa na przemianę, rozwój i zostawienie za sobą trudnych historii życiowych.

Anna – opiekunka osób starszych – trafiła do poznańskiego Feniksa z ciężką depresją, brakiem poczucia własnej wartości, z problemami rodzinnymi i brakiem środków do życia. Okazała się świetną, kompetentną opiekunką i dobrą osobą, która potrzebowała bodźca, żeby znowu uwierzyć w siebie. Od początku spotkała się w Feniksie z życzliwością i wyrozumiałością, często przychodziła do biura po prostu po to, żeby porozmawiać. Obecnie Anna jest najlepszą opiekunką, która szkoli nowych pracowników i na którą można liczyć w każdej sytuacji. A co najważniejsze – odzyskała pewność siebie i nauczyła się lepiej radzić sobie z depresją. Stała się osobą pogodną i towarzyską.*

Patryk – opiekun osób starszych – trafił do Spółdzielni za pośrednictwem Fundacji Barka. Młody, zdolny człowiek, który na pewnym etapie życia wpadł w kłopoty i zaczął pić. Okazał się nie tylko na tyle silny, by wytrwać w trzeźwości, ale także na tyle bystry i szybko uczący się, że po krótkim czasie stał się jednym z najbardziej wartościowych pracowników Spółdzielni.

Spółdzielnia Feniks to także miejsce dla osób wykluczonych przez dyskryminację. W poznańskim zespole są osoby homoseksualne i trans-płciowe, które często przez nietypowy wygląd/zachowanie były traktowane przez poprzednich pracodawców z góry. Zespół Spółdzielni jest otwarty na ludzi zaangażowanych i dążących do profesjonalizmu, nie zamyka się na inność – dostrzega w ludziach ich najlepsze cechy, które czynią z nich wartościowych ludzi i pracowników.

*Imię zostało zmienione.

 

Oto dane kontaktowe do Spółdzielni Socjalnej Feniks, Oddział w Poznaniu.

Telefon: +48 504 252 857, +48 533 331 055

e-mail: poznan@opieka-feniks.pl

siedziba: ul. Kościuszki 74, 61-892 Poznań

https://opieka-feniks.pl/ Pokaż mniej