Od ponad trzech tygodni żyjemy w zupełnie zmienionej rzeczywistości. Wiele osób pracuje zdalnie, niektóre właściwie straciły pracę i środki utrzymania, gdyż miejsce ich pracy zostało zamknięte.  Wielu stara się jakoś znaleźć w tej sytuacji – pomagając innym lub sobie.

Jednym z pierwszych profili, które powstały na Facebooku w związku  z bieżącymi potrzebami  jest „Poznań –szyjemy maseczki”,  nieformalna inicjatywa szycia maseczek ochronnych dla szpitali i służb wielkopolskich. Natomiast „Widzialna ręka Poznań”, grupa  również na facebooku, to osoby , które deklarują się pomóc sąsiadom , czy innym osobom potrzebującym, w dostarczeniu zakupów, wyprowadzeniu psa czy załatwieniu innych,  codziennych spraw.

Natomiast na profilu „Lokalnie-Solidarnie Poznań” reklamują się same lub za pośrednictwem dotychczasowych , zadowolonych klientów – sklepy, firmy, restauracje , kwiaciarnie, punkty usługowe, które, gdy wróci normalność szybko na nowo zafunkcjonują w codzienności miasta. Organizatorzy inicjatywy mają ambicję stworzyć mapę wirtualną, gdzie wszyscy zainteresowani szybko się odnajdą.

Wiele restauracji włącza się w akcje pomocowe i dostarcza do szpitala zakaźnego (i nie tylko) posiłki wzmacniające.

Na facebooku jest  kilka profilu dla osób szukających pracy:

Praca Poznań

Poznań – Praca – Szukam pracy / Dam prace

Praca Poznań i okolice

Praca Poznań – oferty pracy w Poznaniu

Wiele informacji na temat bieżącej pomocy udzielanej w Poznaniu, można znaleźć na profilu Fb „Pozarządowy Poznań”, który prowadzony jest przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.