Odbiorcy energii elektrycznej, którzy korzystali do końca 2024 r. z cen maksymalnych na podstawie przepisów chroniących tzw. odbiorców uprawnionych, powinni sprawdzić w jakim zakresie dotyczą ich nowe obowiązki, które weszły w życie na podstawie Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw.
Brak złożenia oświadczenia przewidzianego w ustawie może spowodować wzrost kosztów energii nawet o ponad 300%.
Informacje w niniejszej wiadomości nie dotyczą odbiorców korzystających z taryf dla gospodarstw domowych, którzy mają zagwarantowane ceny maksymalne do 30.09.2025 i nie musza składać oświadczeń.
Możliwość korzystania z cen maksymalnych w I kwartale 2025 r.
Na podstawie Ustawy z 27 listopada 2024 Odbiorcy, którymi są:
- jednostki samorządu terytorialnego, zakłady budżetowe i in,
- podmioty wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej, w tym m.in. CIS, KIS, WTZ, organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i in.
nadal będą mogli korzystać z cen maksymalnych w pierwszym kwartale 2025 r., pod warunkiem złożenia w terminie do 31 stycznia 2025 r. oświadczenia odbiorcy uprawnionego zgodnie z wzorem opublikowanym w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10.01.2025 r. (Dz.U. z 2025 r. poz. 40). W przypadku braku złożenia nowego Oświadczenia na rok 2025 w wyznaczonym terminie, rozliczenia będą wystawione w oparciu o ceny wynikające z zawartych umów. Cena maksymalna wg Ustawy wynosi netto 0,693 zł/kWh. Cena wg taryfy ENEA wynosi aktualnie netto około 2,31 zł/kWh dla taryfy C11, a więc ponad 3 krotnie więcej. Odbiorcy, którzy maja zawarte indywidualne umowy ze stałą ceną będą rozliczani wg ceny umownej lub ceny maksymalnej (tej która jest dla nich korzystniejsza), pod warunkiem złożenia oświadczenia.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz producenci rolni, w celu zachowania uprawnienia do ceny maksymalnej, z której korzystali w II półroczu 2024 r. muszą złożyć formularz „Informacja o pomocy” (de minimis) w terminie do 28 lutego 2025 r. W przypadku nie złożenia formularza sprzedawca energii wystawi korekty do faktur sprzedaży w II półroczu 2024.
UWAGA! Korekta będzie polegała na zastosowaniu w rozliczeniach cen wynikających z umowy (zamiast ceny maksymalnej) oraz naliczeniu odsetek ustawowych. Cena wynikająca z umowy, o ile odbiorca nie zawarł umowy ze stałą ceną, jest ponad 3 krotnie wyższa od ceny maksymalnej.
Formularze oświadczenia i informacji o pomocy są dostępne w formie edytowalnej na stronie enea.pl/ w zakładce „ENERGIA+ dla firmy” – Maksymalne ceny energii [https://www.enea.pl/maksymalne-ceny-energii].