18sty/22

Opowieść o Spółdzielni Socjalnej Taroka

BARKA od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Dzisiaj zapraszamy na spotkanie ze Spółdzielnią Socjalną Taroka. Rozmawiamy z Magdaleną Jujeczką, prezeską Taroki.

Przez lata mojej działalności w różnego rodzaju placówkach (szkoła, warsztaty terapii zajęciowej), w organizacjach pozarządowych (stowarzyszenia, fundacje) czy podczas pełnienia społecznych funkcji sołtysa i radnej – zdobyłam ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi, a przede wszystkim dla ludzi. W 2020 r. pojawiała się możliwość założenia spółdzielni socjalnej. Taroka jest spółdzielnią osób prawnych utworzoną przez gminy: Tarnowo Podgórne, Rokietnica oraz Kaźmierz. Oferujemy głównie usługi z zakresu porządkowania i pielęgnacji terenów zielonych. Przedsiębiorstwo działa formalnie od stycznia 2021 r., ale pierwsze zlecenia i prawdziwą przygodę zawodową zaczęliśmy w marcu 2021 r. Ważne miejsce zajmuje reintegracja. To przede wszystkim odbudowa społeczna i zawodowa człowieka. To praca nad kształtowaniem lub rozwojem takich umiejętności jak kierowanie własnym życiem (np. nad procesem podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, zdolności komunikacji, współpracy, rozwiązywania konfliktów) i działania mające na celu odbudowanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy. Najważniejszy jest zysk ludzki, dopiero potem finansowy.

……..

Zespół Taroki tworzy obecnie 10 osób, z tego 6 to osoby z niepełnosprawnościami. Jak praca w przedsiębiorstwie społecznym zmieniła życie trójki pracowników?

Czesław – bezdomny, bezrobotny, przez ponad rok mieszkał w przyczepce campingowej na terenie ogródków działkowych, od marca 2021 r. w Taroce. Czesław całe swoje życie spędził w Kaliszu, miał żonę i dwoje dzieci. Niestety, hazard i alkohol doprowadziły do długów, utraty pracy i rodziny. Latami imał się dorywczych zajęć w kraju i za granicą. Ponad rok temu, jako osoba bezdomna, pojawił się w naszym regionie i zgłosił się do opieki społecznej. Bardzo chciał znaleźć zatrudnienie i być samodzielny. Nie chciał korzystać z zasiłku społecznego. Pojawienie się na rynku spółdzielni dało mu taką szansę. Czesław pracuje w Taroce od 10 miesięcy, nie wziął ani jednego dnia zwolnienia, systematycznie spłaca swoje zadłużenia.

Adam – niepełnosprawny intelektualnie, przed zatrudnieniem w spółdzielni miał problemy z alkoholem, konflikty w rodzinie i zaledwie dorywcze prace. W Taroce od samego początku. Pierwsze tygodnie były bardzo trudne, przede wszystkim przez alkohol, samookaleczenia i brak nawyków pracowniczych. Adam przeszedł dwumiesięczną terapię odwykową i od 8 miesięcy jest trzeźwy, uśmiechnięty i zadbany. Towarzystwo dużo starszych kolegów w pracy daje mu poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat miał z kim świętować Wigilię i swoje urodziny.

Edyta – przepracowała ponad 30 lat w jednym z poznańskich zakładów pracy. Niestety, nie uniosła ciężaru samobójczej śmierci męża i zaczęła pić. Straciła pracę, zaniedbała syna i dom. Wspierana przez pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej wyszła z nałogu, ale przez ponad 6 lat nie mogła znaleźć zatrudnienia. Od czerwca ubiegłego roku nie musi korzystać z pomocy OPS, jest pracownikiem spółdzielni. Potrafi sama zaplanować pracę zespołu i jest bardzo opiekuńcza w stosunku do najmłodszych pracowników Taroki. Zawsze ma przy sobie dwie kanapki więcej!

 

Adres i kontakt:

Spółdzielnia Socjalna Taroka

ul. 27 Grudnia 8

62-080 Tarnowo Podgórne

tel. 609 405 969

https://www.facebook.com/Społdzielnia-Socjalna-Taroka

Oferta:

– opieka nad terenami zielonymi,

– koszenie trawy: traktor ogrodniczy, kosiarki i kosy,

– przycinanie krzewów i żywopłotów,

– wertykulacja i aeracja,

– prace glebogryzarką,

– czyszczenie powierzchni myjką ciśnieniową.

Imiona trójki pracowników są zmienione.

 

14sty/22

X nabór wniosków o dotacje na nowe miejsca pracy

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do złożenia wniosków o dotacje na utworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych do 14.02.2022 r.

Wnioski wraz z załącznikami można składać osobiście w biurze WCES lub przesłać pocztą na adres:

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka
ul. Św. Wincentego 6/9
61-003 Poznań

Formularze można pobrać z zakładki “Baza wiedzy, Pobierz”.

12sty/22

Niższe ceny gazu dla NGO

Jak czytamy  w artykule z dnia 11 stycznia 2022 na portalu NGO.pl:

„Rada Ministrów przyjęła  projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, który – na wniosek przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego przewiduje rozwiązania zabezpieczające organizacje pozarządowe przed wzrostem cen gazu”.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu:

https://publicystyka.ngo.pl/decyzja-rzadu-ngo-sy-objete-nizszymi-stawkami-za-gaz

Foto z portalu NGO.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor/źródło: Fot. Tomasz Kaczor, ngo.

12sty/22

O ekonomii społecznej ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczego

Ekonomia solidarna rozpoznana przez sztukę! Piękny pomysł przybliżenia transformującego wpływu przedsiębiorstwa społecznego na rzeczywistość jej pracowników i  otoczenia. Monika Kosicka ze Spółdzielni Socjalnej Pracownia ArtZagroda tak opisała na facebooku spotkanie ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:

„ SZTUKA NAPRAWIANIA. Pod takim hasłem zawitałam z ArtZagrodą w progach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, aby spotkać się ze studentami różnych kierunków w ramach przedmiotu:Dostępność współczesnego świata. Fakty i mity.

Bardzo ucieszył mnie fakt, że przy okazji warsztatów mogłam opowiedzieć o tym co robimy, jak odczarowujemy wykluczenie społeczne u osób, którym pomagamy jako spółdzielnia socjalna.

Głównym celem ciała pedagogicznego, któremu z całego serca dziękujemy za zaproszenie było otwarcie, zachęcenie do działań społecznych oraz uwrażliwienie na sytuacje tych, którym się gorzej dzieje bez oceniania. Wiem, że udało się poruszyć tę strunę w sercach słuchaczy, bo rozmawialiśmy długo i jeszcze długo w…łazience 🙂

Prócz prelekcji nt. Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej i wszystkiego co robimy, w oparciu o to co powiedziałam; wykonaliśmy w ramce z kawałków drewna (dla niektórych ODPADÓW) obraz mozaikowy, który ma pokazać, jak z połamanego materiału, który ktoś inny wyrzucił by zapewne do śmieci lub spalił, mając odpowiednie narzędzia oraz wizję i miłość do tworzenia można stworzyć coś pięknego w swojej niedoskonałości na pierwszy rzut oka 🙂Obrazy miały wielkość ok. 30×40 cm. 🌺🌺🌺 Obrazy przemówiły i to było najcenniejsze… Studenci sami stwierdzili, że proces tworzenia czegoś z odłamków nie jest dla niecierpliwych, ale może przynieść wiele dobrego dla nas samych, a skończone dzieło robi wrażenie ❤Dziękuję za Wasze serca ❤”

Fotografie pochodzą z profilu Fb Spółdzielni Socjalnej Pracowania ArtZagroda.

10sty/22

Prezenty na Dzień Babci i Dziadka od PS

Zaledwie minęły Święta Bożego Narodzenia i czas prezentów, a już wielkimi krokami zbliżają się kolejne okazje do obdarowywania.

Niebawem Dzień Babci Dziadka (21 i 22 stycznia). Przedsiębiorstwa społeczne, takie jak Spółdzielnia Socjalna Pracownia ArtZagroda oraz Fundacja IGI-Art przygotowały specjalną ofertę wyrobów na tę okazję.

 

03sty/22

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych obowiązek wpisu do 31 stycznia

Do 31 stycznia należy zgłosić odpowiednie dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych!

Obowiązek ten dotyczy większości organizacji pozarządowych i dotyczy osób, które sprawują pośrednio lub bezpośrednio kontrolę nad daną organizacją

Artykuł dot. tego tematu na stronie NGO.pl:

https://publicystyka.ngo.pl/ngo-i-zglaszanie-beneficjentow-rzeczywistych-przypominamy-o-nowych-obowiazkach-organizacji?fbclid=IwAR2W94U3AV6c2W2YdbHPXRD1AeCCy9G6WuqolJQLkZTCoiG7nSSjcj5mC9k

Oficjalne informacje na stronie Ministerstwa Finansów:

https://www.podatki.gov.pl/crbr?fbclid=IwAR0t64TKQ-eBBG93bnUrxV9dYSkgpyPHAmj-9dUwr14C0UzJVGFWfZTznmw

Ilustracja z portalu “Pozarządowy Poznań”

03sty/22

Nasza Arka dziękuje partnerom za wsparcie

W świątecznej 🎄 edycji czasopisma “Sąsiadka”, wydawanym na terenie gminy Tarnowo Podgórne, przedsiębiorstwo społeczne Fundacja Nasza Arka zamieściło podziękowania za wsparcie i pomoc dla osób prywatnych i firm. Ten piękny gest to jednocześnie informacja, jak szerokiego partnerstwa potrzebuje często przedsiębiorstwo społeczne, żeby móc w pełni działać i realizować swoja misję.🙂

30gru/21

Rekrutacja do ścieżki dotacyjnej

Szanowni Państwo,

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej (WCES) ogłasza nabór uczestników do ścieżki dotacyjnej. Zapraszamy osoby/podmioty zainteresowane utworzeniem miejsc pracy w nowym lub istniejącym przedsiębiorstwie społecznym do złożenia skróconego opisu planowanego przedsięwzięcia (SOPP).

SOPP należy złożyć do dnia 12.01.2022 r. w biurze WCES mającym siedzibę przy ul. Św. Wincentego 6/9 w Poznaniu lub przesłać na adres: małgorzata.sobczyk@barka.org.pl. (decyduje data faktycznego wpływu do WCES).

Skrócone opisy planowanego przedsięwzięcia zostaną poddane ocenie Komisji Rekrutacyjnej, w skład której wchodzą pracownicy WCES. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19 posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej może mieć formę zdalną (on-line). Ocena pozytywna będzie uprawniała daną osobę lub podmiot do wejścia na ścieżkę szkoleniowo-doradczą, a po jej zakończeniu do złożenia wniosku o dotacje na utworzenie nowych miejsc pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Z uwagi na fakt, że niniejszy nabór zostaje ogłoszony przed zaakceptowaniem zmian do wniosku o dofinansowanie projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”  WCES zastrzega sobie prawo do unieważnienia naboru na każdym jego etapie.

Harmonogram:

Nabór skróconych opisów planowanego przedsięwzięcia 30.12.2021 – 12.01.2022
Posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej 13 – 14.01.2022
Nabór wniosków o dotacje 17.01 – 14.02.2022
Posiedzenie Komisji Oceny Wniosków 07 – 11.03 2022
Ostateczny termin utworzenia miejsca pracy (zatrudnienie osoby) 01.04.2022 r.

Informacji na temat naboru, a także warunków uzyskania dotacji udzielają doradcy kluczowi:

Malgorzata Sobczyk
Email: malgorzata.sobczyk@barka.org.pl
Tel. +48 61 668 24 08

Patrycja Zenker
Email: patrycja.zenker@barka.org.pl
Tel. +48 61 668 23 07

Bartosz Pawlak
Email: bartosz.pawlak@barka.org.pl
Tel. +48 61 668 24 30

Szczegółowe informacje zawarte są w załącznikach:

REGULAMIN REKRUTACJI DO ŚCIEŻKI DOTACYJNEJ

Skrócony opis planowanego przedsięwzięcia

Karta oceny

28gru/21

Piękna świąteczna współpraca PES

Kadra Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka  przygotowała paczki świąteczne dla dzieci, którymi zajmuje się w ramach swoich działań Stowarzyszenie Rezerwat. Dostały wszystko, o czym marzyły.

Natomiast Fundacja Akceptacja pełniła dyżur podczas  rozdawania świątecznych paczek żywieniowych podczas “wigilii na wynos” w Barce, w piątek 24 grudnia, a następnie część paczek zawiozła bezdomnym.

To tylko drobny przykład współpracy PES w okresie przedświątecznym🎁 💙 .

 

 

22gru/21

Życzenia Świąteczne

Szanowni Państwo,  

Przyjmijcie najlepsze życzenia na Święta Bożego Narodzenia,

Zdrowia, spokoju, wielu świątecznych przyjemności, ale także czasu dla siebie oraz przestrzeni na refleksję nad tym co przyjdzie wraz z Nowym Rokiem.

Wszystkiego dobrego!

Zespół WCES