31Maj/21

Partnerstwo lokalne na Jeżycach

Rada Osiedla Jeżyce oraz Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka budują razem partnerstwo lokalne w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, ale także w ramach wspólnego programu Wzajem – noś(ć)   –   oferując pomoc osobom w najtrudniejszych sytuacjach:

🛑- zagrożonym wykluczeniem przez długotrwałe bezrobocie;

🛑- osobom, którym grozi  eksmisja z miejskich zasobów lokalowych;

🛑- osobom w kryzysie bezdomności, lub na jej skraju

Barkowi liderzy, czyli osoby, które same były w kryzysie bezdomności, służą swoim zrozumieniem i wsparciem. Jak sami mówią, to relacja wzajemności, gdyż człowiek, który jest w najgorszej sytuacji wyzwala w nich siły do działania, których sami by nie odkryli. To jest wzajemność.

Osoby z Barki, raz  w tygodniu odbywać będą patrole na ulicach osiedla. Ponadto, w razie potrzeby konsultacji dostępny jest numer osoby odpowiedzialnej za program. Dzwonić można codziennie w tygodniu między 12.00 – 15.00 tel. 573 063 275

Dodatkowo powołane zostanie Partnerstwo lokalne na rzecz rozwiązywania problemu bezdomności na Osiedlu Jeżyce. Zapraszamy do niego wszystkie osoby zainteresowane problem. Link do spotkań, które odbywać się będą raz w miesiącu, będziemy publikować na profilu na Facebooku rady Osiedla Jeżyce, po to, aby każda osoba zainteresowana tematem mogła wziąć w nim udział.

Na ilustracji  – poznańskie Jeżyce, zdjęcie autorstwa Dawida Majewskiego

26Maj/21

Webinar o nowej ustawie o ekonomii społecznej 31 maja

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium dedykowanym projektowi ustawy o ekonomii społecznej w kontekście uproszczeń w działalności społecznej (#prosteNGO). Webinarium służy wspólnemu zapoznaniu się z projektem ustawy oraz przedyskutowaniu najważniejszych proponowanych w nim rozwiązań.

Webinarium odbędzie się 31 maja 2021 r. (poniedziałek) w godz. 13:00-17:00 z wykorzystaniem platformy Zoom (link do spotkania zostanie wysłany na podany w trakcie rekrutacji adres e-mail).

Prowadzący:

Tomasz Schimanek – ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, członek Stowarzyszenia Dialog Społeczny

Link do zapisów:

https://forms.gle/dSRaRPjM8yXQzJz69

Kontakt i sprawy organizacyjne:

Tomasz Pawłowski, telefon: +48 691 275 411, e-mail: kontakt@trzeci.org

Informacje o działaniach prowadzonych w ramach #prosteNGO:

https://trzeci.org/prostengo (docelowo: proste.ngo)

Liczba miejsc ograniczona. W przypadku dużej ilości zgłoszeń jest możliwość powtórzenia webinarium.

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać informacje o tym, co dzieje się w procesie stanowienia prawa dla NGO i w procesach rzeczniczych na jego rzecz, zapraszamy do zapisania się na Biuletyn #prosteNGO:

W ramach #prosteNGO w 2021 roku odbędą się również m.in. webinaria i spotkania:

– wprowadzające i opisujące działania dot. uproszczeń w działalności społecznej (przynajmniej jedno webinarium dla organizacji z każdego województwa),

– dotyczące sprawozdawczości (m.in. w związku z zapowiedziami projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych),

– dotyczące rejestracji podmiotów społecznych (m.in. w związku z prowadzonymi działaniami na rzecz wzorca statutu stowarzyszenia).

Kontakt w przypadku zainteresowania udziałem w spotkaniach i webinariach oraz chęcią zorganizowania ww. spotkań lub webinariów dla organizacji ze swojej gminy: Łukasz Gorczyński, telefon: +48 511 141 197, e-mail: kontakt@trzeci.org, formularz: https://forms.gle/9spjFNQ6xHvm9VYA7

Działania prowadzone są w ramach projektu „Dobre prawo dla organizacji społecznych – myśl centralnie, działaj lokalnie” w partnerstwie Fundacji trzeci.org i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

 

Za całość działań odpowiada:

Fundacja trzeci.org | ul. Zwycięstwa 1 44-100 Gliwice

tel. +48 511 141 197 | e-mail: blog@trzeci.org

Blog o ngo | www.trzeci.org

Polub nas na Facebooku | fb.com/trzeci.org

 

24Maj/21

Prezenty last minute na Dzień Matki

Wyjątkowe PREZENTY  last minute,  na Dzień MATKI, zdążycie jeszcze kupić w przedsiębiorstwach społecznych-  telefonując i umawiając się jutro na odbiór. Spółdzielnia Socjalna Furia oferuje unikatowe filcowe okładki na zeszyty z pięknym, kwiatowym wzorem haftu. Klunkry wielkopolskie – specjalna marka regionalnych gadżetów wykonanych przez wielkopolskie przedsiębiorstwa społeczne – ma w ofercie wyszukane torby, magnesy, breloki, plecakotorby, fartuchy, szklane talerze i mydełka. W Pakamerze Społecznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, przy ul. Ostrówek 7, znajdziemy drewniane przedmioty dekoracyjne i użytkowe zdobione techniką decoupage, torby, torebki i fartuchy, poduszki i poduchy. Spółdzielnia  Socjalna ArtZagroda oferuje oryginalne modele drewniane do samodzielnego malowania,  także elementy małej architektury do ogrodu, a przede wszystkim całe  serie gotowych wzorów dekoracyjnych do ustawienia w pomieszczeniu  lub powieszenia na ścianie. Fundacja IGI • ART proponuje szklaną biżuterię wykonaną w technice Fusing , a także wymyślne wzory dekoracyjne ze sklejki wycinane w technice Laser-Cut. Przyjemne dla oka przedmioty dekoracyjne, wykonane ręcznie ma także Stowarzyszenie Stowarzyszenie Znajome z Kaźmierza. Ciekawe tekstylia ozdobne i użyteczne oferuje  Cis Ostoja z Pniew. W Talencie w Szamotułach –  można kupić na miejscu lub zamówić na później ręcznie robioną ceramikę w wyszukanych kolorach. Dodajmy, że w prezencie możemy zamówić udział w warsztatach rękodzielniczych w dowolnym terminie w Artzagrodzie, IGI-Art i u Znajomych.

21Maj/21

Opowieść o Spółdzielni Socjalnej Cuda-Garnki

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Dzisiaj poznamy jedno z nich – Spółdzielnię Socjalną Cuda-Garnki z Poznania.

Spółdzielnia Socjalna Cuda – Garnki powstała w 2017 roku i miała włączać się w ideę kreatywnego wspierania, którą Caritas realizuje od lat.

„W zamyśle ekonomii społecznej zobaczyłam właściwie same pozytywy – możliwość wspierania osób z obszaru wykluczenia oraz szansę dla własnego rozwoju  – mówi prezes Spółdzielni Dorota Zujewicz. – Mam szczęście trafiać zawodowo do miejsc, które zmieniają spojrzenie na życie i uczą tego, co ważne. Praca w Spółdzielni pozwoliła mi rozwijać swój potencjał i udzieliła dużego kredytu zaufania. Spodobało mi się to, że Caritas stawia na ludzi młodych, że się ich nie boi. Mnie również dodało to wiatru w skrzydła na trudny czas budowania zespołu i standardu naszych usług, tak by nie był to ‘jakiś’ catering, ale catering, do którego ludzie chcą wracać – nie po to,  by nas wspierać, ale po to, by cieszyć się jakością i dobrym smakiem”.

A oto co mówią pracownicy Spółdzielni.

Czym jest dla Ciebie praca w Cudach?

„W Spółdzielni Socjalnej Cuda-Garnki pracuję od około 3 lat, jestem bardzo zadowolony. Nikt nie chce do pracy osób chorych. Mam problemy zdrowotne, w sumie to od urodzenia. Z zamiłowania i zdobytej wiedzy jestem ekonomistą i informatykiem. I właśnie w tej firmie mogę się realizować i nabytą wiedzę wykorzystywać. Obsługuję biuro – piszę i wysyłam wszelakie pisma oraz sporządzam potrzebną dokumentację, prowadzę analizę rynku i sporządzam zbiorcze raporty. Po prostu mogę być sobą”.

M.

„Praca w Garnkach jest możliwością pokonywania własnych słabości i ograniczeń wynikających z choroby, praca ze zdrowymi ludźmi pozwala mi równać w górę i to, że należę do zespołu… czuję się potrzebna”.

D.

„Praca w Cudach jest tym, co lubię najbardziej: tempo, ŻYCIE, ludzie, na których mogę liczyć, rozbrajające dowcipy Michała… Chęć zobaczenia ekipy niejednokrotnie pomaga mi rano wstać”.

D.

„Mnie ta praca sprawia tyle radości, że nie masz pojęcia. Początkowo bałam się tej relacji. Bałam się, że powiem coś zbyt bezpośrednio do któregoś z pracowników, a nie chciałam nikomu zrobić krzywdy. Zanim więc cokolwiek powiedziałam, zastanawiałam się i rozsądnie dobierałam słowa. Z czasem nauczyłam się pracować w naszej grupie, a inni czują się przy mnie bezpiecznie, i to jest dla mnie bardzo cenne i ważne. Ludzie są bardzo ważni w pracy, ponieważ spędzamy z nimi większość życia. I kiedy widzisz efekty tej pracy, to szczęście ogromne.

Poza tym nie zawsze jest łatwo, ale czy ktoś widział łatwą gastronomię? Heloł?!”.

P.

„Praca w Garnkach jest dla mnie bardzo ważna. Po szkole długo nie mogłem znaleźć pracy, dzięki Bizonowi [Agencja Zatrudnienia OzN] trafiłem do Garnków – i to jest najlepsze, co mnie spotkało”.

M.

Spółdzielnia Socjalna Cuda-Garnki

Osiedle Jana III Sobieskiego 116

60-688 Poznań

tel. 601 777 139

e-mail: catering@cuda-garnki.pl

https://www.facebook.com/cudagarnki/

Cuda-Garnki specjalizują się w cateringu okolicznościowym:

Pierwsza Komunia Św.,

wesele,

jubileusz,

posiłki firmowe,

obiady dla przedszkoli

oraz dużo, dużo więcej możliwych okoliczności, do których zostanie dostosowana specjalna oferta.

Ponadto są realizowane zamówienia indywidualne z możliwością dowozu obiadów domowych do klienta w obrębie Piątkowa.

20Maj/21

V Ogólnopolskie Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej

Zapraszamy do udziału w V Ogólnopolskim Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej.

W ramach wydarzenia zaplanowano cykl spotkań online w różnych formułach, w tym w nowatorskiej formule open space technology.

Konferencje odbędą się w następujących terminach:

26 maja – Oblicza ekonomii społecznej – misja i wyzwania,

9 czerwca – Ekonomia społeczna w krajowej polityce publicznej,

16 czerwca – Przedsiębiorczość społeczna w czasie pandemii,

22 czerwca – Wyzwania dla sektora ekonomii społecznej w perspektywie do 2030,

30 czerwca – Open Space Technology. Ekonomia społeczna w centrum zmieniającego się świata – szanse i wyzwania.

Forum organizowane jest w ramach partnerskiej współpracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu w projekcie pn. „System partycypacyjnego zarządzania sferą ekonomii społecznej”.

Szczegółowe informacje wraz z programem spotkania dostępne są na stronie

https://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/index.php?document=4234&fbclid=IwAR3V0ocNheoJpaO3jk8UvSsCBJu_qca3JV2BArdevKExWAmuJbAWLCfiEOE

 

Formularz rejestracyjny dostępny jest pod linkiem https://forms.gle/LeBd2ojMNfgimgp69

Ilustracja: ROPS w Poznaniu/WielkopolskaES

19Maj/21

Fundacja Otulina zaprasza na eduakcyjne webinary

Fundacja Otulina z Poznania zajmuje się propagowaniem profilaktyki zdrowotnej oraz  zwiększaniu świadomości zdrowotnej osób chorych onkologicznie oraz ich rodzin.

W maju i czerwcu 2021 Otulina zaprasza na kolejny cykl spotkań on-line o ważnej tematyce. Tytuły spotkań wymienione są na ilustracji. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Szczegóły informacyjne na profilu Facebook Otuliny.

 

17Maj/21

Konkurs o Znak Jakości Ekonomii Społecznej

Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że obecnie trwa nabór wniosków w ramach  Konkursu o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2021.W tej edycji nagradzani będą w ramach 5 kategoriach:

  1. Debiut roku
  2. Najlepszy pracodawca
  3. Sukces rynkowy
  4. Przedsięwzięcie PES współfinansowane ze środków zwrotnych EFS
  5. Społecznie odpowiedzialny samorząd

Laureaci Konkursu otrzymają nagrody w postaci:

a) pakietów doradczo-szkoleniowych o wartości 10 000 zł (dla kategorii I-IV),

b) wyposażenia związanego z prowadzeniem działalności,

c) produkcji filmów o działalności laureatów,

d) udziału w targach branżowych, których realizacja, z powodu skutków pandemii COVID- 19 będzie możliwa do końca roku 2022 (dla kategorii I-IV).

  1. Podmioty Certyfikowane otrzymają o nagrody w postaci: pakietów doradczo-szkoleniowych o wartości 3 000 zł (dla kategorii I-IV),  wyposażenia związanego z prowadzeniem działalności.

W ramach pakietów wsparcia przewidzianych w kategoriach I-IV, laureat/podmiot certyfikowany będzie mógł korzystać z doradztwa, szkoleń oraz innych form wsparcia swojej działalności, przewidzianych w systemie certyfikacji. Pakiety dadzą możliwość uzyskania bezpłatnych usług, dostosowanych do potrzeb laureatów i certyfikowanych podmiotów. Mają one na celu przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry.

Termin na składanie wniosków upływa 16 czerwca.

Więcej informacji na stronie www.znakjakosci.mrips.gov.pl

W załączeniu:

Atlas Znak Jakości

ATLAS_ZNAK_JAKOSCI

17Maj/21

Zaproszenie na spotkanie sieciujące Warsztaty Terapii Zajęciowej 19 maja

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej prowadzone przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka ma przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie sieciujące Warsztaty Terapii Zajęciowej, podczas których podejmiemy temat nowej Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020 – 2030. 

Spotkanie odbędzie się 19 maja br. (środa) w godzinach 11:00 – 13:00 na platformie Zoom. 

Plan spotkania

11:00 – 11:15 Rozpoczęcie i przywitanie gości, Robert Rydzewski, Fundacja Barka

11:15 – 11:45 Prezentacja nowej Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020 – 2030, Anna Iwańczyk – Naczelnik Wydziału Analiz i Współpracy Międzynarodowej

11:45 – 12: 30 Dyskusja z udziałem:

– Małgorzaty Paprot, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

– Magdaleny Szymańskiej, Naczelnik Wydziału  ds. Rehabilitacji Społecznej i Współpracy z Samorządami

– Anna Iwańczyk,  Naczelnik Wydziału Analiz i Współpracy Międzynarodowej

12:30 – 12:35 Zakończenie części otwartej, Robert Rydzewski, Fundacja Barka

12:35 – 13:00  Część sieciująca dla WTZ – spotkanie zamknięte

 

Link do spotkania https://zoom.us/j/97774263907