W całym kraju i w Wielkopolsce podmioty ekonomii społecznej oraz osoby prywatne prowadzą zbiórki rzeczy na rzecz uchodźców ukraińskich. Oto Stowarzyszenie Zielona Grupa z Poznania przygotowało instrukcję udziału w zbiórkach.

KRÓTKA INSTRUKCJA UDZIAŁU W ZBIÓRKACH

  1. PRZYNOŚ TYLKO RZECZY Z LISTY.

Te wszystkie listy są tworzone w jakimś celu. Gdy ktoś zbiera rzeczy dla żołnierzy to najprawdopodobniej ma dostęp do kanału przerzutowego. Nie uszczęśliwiaj go zestawem pieluch, bo nie będzie miał ich, gdzie wysłać. Nie dorzucaj do paczki pojedynczych przedmiotów spoza kategorii, bo przy sortowaniu i pakowaniu w większe partie jest problem, gdzie je zakwalifikować.

  1. KUPUJ JEDEN PRODUKT W WIĘKSZYCH ILOŚCIACH.

Jeśli planujesz kupić jedzenie – zamiast kilku pojedynczych produktów, kup np. zgrzewkę jednego. To znacznie ułatwia późniejsze sortowanie oraz transport większych ilości. To samo dotyczy innych produktów: leków, pampersów itd. Pamiętaj, aby wszystko było w fabrycznie zamkniętych opakowaniach. Jeśli przyniesiesz otwarte podpaski albo pojedyncze listki środków przeciwbólowych, najprawdopodobniej nikt ich nie wykorzysta.

  1. ZANIM ZAPYTASZ, POSZUKAJ ODPOWIEDZI SAMODZIELNIE.

Jeśli znasz już organizację, której chcesz przekazać dary na zbiórkę – wejdź na ich stronę i poszukaj informacji co zbierają, gdzie i w jakich godzinach. Tobie zajmie to 3 minuty, a osoba, która np. koordynuje akcję i musi na takie pytania odpowiadać kilkadziesiąt razy dziennie traci na to cenny czas, który mogłaby wykorzystać, gdzie indziej – załatwić dodatkowy transport albo po prostu zjeść kanapkę lub wypić kawę.

  1. ODDAWANIE NIEPOTRZEBNYCH RZECZY TO NIE POMOC.

Jakkolwiek brutalnie to brzmi: oddając rzeczy, których nie potrzebujemy lub takich, które są stare i zużyte – przede wszystkim pomagamy sobie, robiąc przy okazji porządki domowe. Nie obrażaj się na wolontariusza, który nie chce przyjąć kolejnej torby ze starymi zabawkami (gołe lalki barbie, pogryzione klocki, podarte książeczki i zużyte kolorowanki(!) albo ubraniami (które bywają brudne, podarte, zniszczone – serio!). Nawet jeśli twoje rzeczy są w dobrym stanie to być może jest już takiej kategorii za dużo w punkcie zbiórki albo nie są one aktualnie na liście potrzeb.

Przy okazji pamiętaj, że cały czas trwają zbiórki także na inne cele: dla osób w kryzysie bezdomności (męskie ciuchy bardzo poszukiwane), na zwierzaki w schroniskach (stare koce, ręczniki, czasem zabawki) – poszukaj miejsca, gdzie twoje rzeczy mogą się nadal komuś przydać.

  1. ZAMIAST DARÓW WPŁACAJ PIENIĄDZE.

To rozwiązanie win-win. Ty się nie napracujesz – nie musisz szukać rzeczy, jeździć na zakupy, przygotowywać paczki, zawozić w miejsce zbiórki. Siadasz przy kompie i robisz przelew. Organizacja, którą wspomożesz – kupi tylko to, co jest jej potrzebne, nie zmarnuje czasu na sortowanie, czasem też transport i inną logistykę. Wyda mniej, bo w hurcie zawsze taniej.

Pamiętaj tylko, by wybierać zbiórki sprawdzone. To nie musi być duża organizacja, ale taka, którą znasz i możesz jej zaufać. Czasami małe, lokalne organizacje są w stanie działać szybciej i bardziej efektywnie niż duże, które mają rozbudowaną biurokrację. Czasami! Wojna to akurat bardziej skomplikowana sytuacja, gdzie dużym organizacjom humanitarnym łatwiej jest zorganizować bezpiecznie pomoc na dużą skalę.

Tekst: Zofia Ratajczak

Tak jest – oddawanie zbytków to żadne dzielenie się! Dawać to, co samemu chciałoby się otrzymać – to prawdziwa pomoc.😊😇

Obrazek: opracowanie Stowarzyszenie Zielona Grupa