BARKA od lat wspiera powstawanie i działalność PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH, w tym w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej. Dzisiaj zapraszamy na spotkanie z Centrum Kreatywnej Inspiracji (zarejestrowanym jako spółka z o.o. non profit w czerwcu 2019 r.), które prowadzi niezwykłe miejsce Niewidzialną Ulicę – wystawę w ciemności.

Rozmawiamy z inicjatorką przedsięwzięcia Jolantą Zielińską-Kaźmierczak, znaną przez lata z popularyzacji sztuki kulinarnej.

„Stworzyliśmy Niewidzialną Ulicę, aby przybliżyć innym, jak wygląda życie oraz świat osób niewidomych, niedowidzących. Chcieliśmy zwrócić uwagę na aspekty codziennego życia osób z dysfunkcją wzroku poprzez zwiedzanie Niewidzialnej Ulicy, a raczej poruszanie się po niej razem z przewodnikiem, który jest osobą niewidomą lub niedowidzącą. Nasi przewodnicy w doskonały sposób wprowadzają uczestników do swojego świata, który jest również ich światem, tylko odczuwalnym zmysłami dotyku, słuchu oraz węchu, a także… poczucia równowagi i smaku” – opowiada pani Jola.

Po Niewidzialnej Ulicy oprowadzają pełni pasji i zaangażowania przewodnicy.

Florida, lat 32, jest Romką z artystyczną duszą. Sama chętnie mówi o swoim pochodzeniu, szybko przełamując wszelkie stereotypy. Wychowywała się w Niemczech, mieszka w Polsce z rodzicami od 10 lat, a to jest jej pierwsza praca. Mówi po niemiecku i angielsku, jest szczęśliwa, że wreszcie znalazła miejsce do samorealizacji.

Jan, 60+, jest od urodzenia osobą słabowidzącą, podobnie jak jego żona Jagoda. Trójka dzieci, wnuki oraz wiele życiowych doświadczeń sprawiają, że doskonale sprawdza się w roli wyrozumiałego przewodnika. Człowiek wielu talentów: organizator, muzyk i solista we własnym zespole.

Bernarda, zwana Elą, dojeżdża z Obornik. Jest w Niewidzialnej Ulicy od początku, doskonale zorientowana we wszystkich sprawach. Cierpi na kurzą ślepotę. Kiedy zaczęła tracić wzrok, z zapałem zaczęła malować i rysować…

Maciej, 50+, dojeżdża pociągiem… aż z Jarocina. Mimo znacznego poziomu niepełnosprawności, a także bycia osobą niedosłyszącą, studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest także szkoleniowcem prowadzącym warsztaty z zakresu dostępności.

Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o.o.

ul.Matejki 53

60-770 Poznań

tel. 609 50 44 85

tel. 512 855 427

e-mail: info@niewidzialnaulica.pl

https://www.facebook.com/Niewidzialna-Ulica/

Oferta:

– oprowadzanie po wystawie Niewidzialna Ulica,

– organizacja prezentacji wprowadzających w świat osób niewidomych,

– organizacja warsztatów kulinarnych,

– mobilny Czarny Namiot – miniwystawa w ciemności,

– współpraca z wyższymi uczelniami oraz instytucjami użyteczności publicznej w zakresie dostępności.